Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Adıyaman’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

03.12.2015 Per, 10:02

Adıyaman’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

Reklam

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Adıyaman’da düzenlenen etkinlikler çelenk bırakma töreniyle başladı.

Adıyaman Valiliği önünde gerçekleştirilen törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, çeşitli kurum müdürleri, engelli derneklerinin temsilcileri ve engelliler katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek’in, Müdürlüğe ait çelengi sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı işitme engellilerin işaret dili ile okundu.

Daha sonra Zihinsel Engelli Aileleri Derneği Başkanı Zeynal Alagöz, engelli dernekleri adına konuşma yaparak, engelli derneklerine daha fazla sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Engelli bir genç ‘Ben Deli miyim?’ adlı şiirini okudu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek ise günün önemine ilişkin konuşmasında, “Her insan doğuştan veya sonradan zihinsel veya fiziksel engelli olabilir. Maalesef dünyamızda hızla bozulan çevre dengesi, genetiği değiştirilmiş gıdalar, iş ve trafik kazaları ve artan çevre kirliliğinin doğal sonucu olarak her yıl engelli sayısı da hızla artmaktadır. Unutmayalım ki hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Önemli olan toplum olarak bu durumu kabullenmek, Engellilerin yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak onlara yönelik girişim ve çabaları ortaya koyabilmektir. Engellilerimizi anlamak, anlatmak, duygularına tercüman olmak, sorunlarına çözüm bulmak, sosyal hayatımızla kaynaştırmak, duygusal ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmak, dayanışmalarını geliştirmek, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak, hayatlarını anlamlı hale getirmek hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

Hava sıcaklığını 9 derece olduğu ve rüzgarın hakim olduğu Adıyaman’da ki programda engelliler üşüdü. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, tekerlekli sandalyede üşüyen engelli bir kızın ellerini ısıtmaya çalıştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.