Anasayfa > Ana Manşet, Gündem, Türkiye > Ajan iddiasıyla tutuklanan İranlıya cezaevinde başkonsolos ziyareti

25.03.2013 Pts, 17:11

Reklam

IĞDIR’da, İran istihbarat örgütüne ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanan Shahram Zargham Kohei’nin, İran’ın Erzurum Başkonsolosu ve Konsolosu tarafından cezaevinde ziyaret edildiği ortaya çıktı.

 

Kohei, 28 Ağustos 2012’de gerçekleştirilen ajan operasyonu sonrası, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belgeleri temin etme” suçundan tutuklanarak, Erzurum H Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Birçok askeri tesise ait fotoğraflar ve PKK’lılarla yaptığı görüşmelere ait kamera kayıtlarıyla yakalanan Kohei, sorgusunda ajanlık suçlamalarını kabul etmemişti. İran Büyükelçiliği ise, basında yer alan iddiaların tamamen asılsız ve mesnetsiz olduğunu açıklamıştı.

 

 

 

Ancak Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı sürdürürken, İran’ın Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan ve Konsolos Hüsrev İbrahimzade, ajanlıkla suçlanan Kohei’yi ziyaret etmek için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, Adalet Bakanlığı’na başvurdu. 27 Aralık 2012’de yapılan başvuruyu değerlendiren Adalet Bakanlığı, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkındaki Yönetmelik kapsamında, Başkonsolos Kılıçhan ve Konsolos İbrahimzade’in ziyaret taleplerine onay verdi.

 

 

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce onaylanan ziyaret belgesi daha sonra Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi. İran Başkonsolosu ve konsolosu, 22 Şubat 2013’te cezaevine giderek, yaklaşık üç saat ajan iddiasıyla tutuklanan Kohei ile baş başa görüştü.

 

 

Operasyon nasıl gerçekleşmişti?

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Iğdır’da başlattığı soruşturmada, 2011 yılının sonlarına doğru 04 D 3759 plakalı bir minibüsün içinden,  Iğdır İl jandarma Komutanlığı’nın fotoğraflarının çekildiğinin tespit edilmesiyle başlamış ve İran uyruklu Shahram Zargham Khoei ve Mohammed Reza Esmaeılpour ile Türk vatandaşı Ali Malek gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin, bölgede birçok askeri birlik ve polis merkezinin fotoğraflarını çektiği ve İran istihbaratına bölge hakkında bilgi aktardıkları ileri sürülmüştü. Derinleştirilen soruşturma kapsamında 28 Ağustos’ta 10 farklı adrese eşzamanlı yapılan operasyonlarda yakalanan 9 kişiden 7’si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.