Anasayfa > Slayt Haber > Aydemir: Engeliler Toplumun Temel Değerleridir

03.12.2015 Per, 16:01

Aydemir: Engeliler Toplumun Temel Değerleridir

Reklam

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, toplumsal sorunlara yalnızca temenniler, eleştiriler ve yorumlarla yaklaşımın algı oluştursa da, sonuç doğurmayacağını belirterek, ‘Meseleleri sahiplenmek hizmet üretmekle olur. AK Dava diğer bütün sosyal problemlere olduğu gibi engellilerin beklenti ve meselelerine ‘çözüm odaklı’ yaklaşarak Cumhuriyet Tarihimizin ilklerini hayata geçirmiştir.’ dedi.

ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIM

AK Parti hizmet anlayış ve mantalitesinde ‘ötekileştirme ve ayrıştırmanın dışlandığı’, bütünleştirme ve benimseme yaklaşımının sergilendiğini kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Engelli kardeşlerimizin toplumsal hayattaki yeri, önemi ve fonksiyonlarına önem vermek, onlara ‘değerler yaklaşımıyla’ olur. AK Parti iktidarları bu hakikat odağında, engelli sorunlarına rasyonel ve çağdaş çözümler üreten tek siyasi harekettir. AK Dava’nın hayata geçirdiği Engelliler Yasası ve bu çerçevede gerçekleştirdiği yeni ve modern uygulamalar, engellilerin toplumun ayrılmaz bir parçası, gerçeği ve değeri olduğunu ifade bakımından bir ilktir ve Engelli sorunlarına çözüm odağında bir milattır.’ kaydını düştü.

AYDEMİR’İN DEĞERLENDİRMESİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir değerlendirme yapan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Biz engelli Kardeşlerimizin meseleleri, beklentileri bazında, ‘Engelliler Günü’nü’ nü bir takvim olayı olarak değil, onların ufkunu paylaşmak, toplum olarak sergilenen yaklaşımları sorgulamak, empati yaparak ‘küresel ihtiyaçlar’ gerçeğinde yeni hizmetler üretmek fırsatı olarak değerlendiriyoruz. ‘ dedi.

ENGELLİ SORUNLARI VE POZİTİF AYIRIMCILIK

Engelli sorunlarına imani bakış ve değerlendirmenin ‘İnsanı yaratılmışların en şereflisi’ olarak çerçevesinde yapılması gerektiğinin altını çizen Milletvekili Aydemir, ‘Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek, noktasında samimi iseniz, eylem söylemin önüne geçer her zaman. AK Parti engellileri ayrı bir kesim olarak görmemiş, toplumun bizatihi kendisi ve hakikati olarak kabul etmiştir. Yaygın ifade ile, dışlamak yerine ‘siyasetin konusu, ülkenin değişmez gündemi’ haline getirmiş ve içselleştirmiş, neticede Engelli Yasası ile başlayan süreçle çözümler üretme adına toplumsal bir beyin fırtınası oluşturmuştur. Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri, evde bakım gibi çağdaş çözümleri hayata geçirmiş, engelli istihdamında ‘pozitif bir ayırımcılık’ başlatarak, onların katma değer üretmesine imkan tanımış ve destek olmuştur.” ifadelerini kullandı.

ASIL ENGELLİLİK NEDİR?

‘AK Dava’nın hizmet ilkeleri milli kültür ve imanımızda esas olan dayanışma, paylaşma, kaynaşma ve bütünleşme eksenindedir’ diyen Milletvekili Aydemir, ‘Bir kez daha vurguluyoruz, asıl engellilik toplumun gerçeklerini, bu bütünün parçaları olan engellilerin endişe, kaygı ve beklentilerini paylaşmamaktır. 3 Aralık’ı yalnızca bir takvim günü olarak görmektir. “ dedi.

RASYONEL EYLEM SÜRECİ

Değerlendirmesinde eğitim, sağlık ve istihdam dışında şehircilik perspektifinde de engelliler için rasyonel bir eylem süreci izlendiğine dikkat çeken Milletvekili Aydemir, Belediye hizmetlerinde engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetlerin AK Parti iktidarları döneminde öncelikli hale geldiğini kaydetti. Milletvekili Aydemir, ‘Tüm engelli kardeşlerimiz emin olmalıdır, ki, biz mensubu bulunduğumuz dava adına her daim, her vesile ve fırsat ile onların hizmetinde olmayı sürdürecek, bu yoldaki kararlılığımızı çağdaş yaklaşımlarla ifade edeceğiz. “ dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.