Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > AK Parti’de meraklı bekleyiş

01.04.2013 Pts, 11:33

Reklam

Yerel seçimlerin ilk seçimi aday belirleme aşaması, parti içinde ayrı bir heyecanın yaşanmasına sebep oluyor. ‘Kimler aday adayı olacak?’ ardından ‘kim aday olacak?’ soruları kıyasıya yarışın ilk mücadelesi. Aday belirlerken siyasi partiler çeşitli yöntemler izliyor. AK Parti kurulduğu günden bu yana yerel ve genel seçimlerde il başkanlarının ve ilçe başkanlarının aday adaylığını kabul etmiyor. Son düzenlenen Milletvekili seçimlerinde bu uygulama ‘son bir yıl içinde seçilen il ve ilçe başkanları’ olarak düzenlenirken önümüzdeki yerel seçimlerde böyle bir uygulama olup olmayacağı merak konusu.

 

İl ve ilçe başkanlarının aday olmasını engelleyen hukuki hiçbir engel olmamasına rağmen AK Parti Yönetimi bu kararı tavsiye kararı olarak tebliğ ediyor. AK Parti’ye yakın kaynaklar bu uygulamadan taviz verilmeden devam edileceğini öngörüyor.

 

 

AK Parti aday adaylarının başvurusu ardından belirlenen seçim takvimi doğrultusunda il ve ilçelerde mülakat ve temayül yoklamaları yapıyor sonrasında MYK’ya sunulan adaylar arasından aday belirleniyor.

 

 

3 dönem şartı yumuşatıldı

AK Parti tüzüğünde yer alan en fazla üç dönem seçilme şartı 30 Eylül’de yapılan büyük kongrede değişikliğe uğramış ve bir dönem ara verdikten sonra tekrar aday olabilmenin yolu açılmıştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.