Anasayfa > Siyaset, Slayt Haber, Türkiye > AK Parti’den ‘Biz Türk milleti’ sürprizi

05.04.2013 Cum, 20:28

Reklam

AK Parti, yeni Anayasa’nın “Başlangıç” ve “Devletin Şekli ve Temel İlkeler” bölümlerine ilişkin önerilerini TBMM Uzlaşma Komisyonu’na sundu.

 

“Anayasa’dan Türk milleti çıkarılamaz” uyarısı yapan 300 aydının eleştirilerini “Başlangıç” bölümünde karşılayan AK Parti, “Değerlerimiz etrafında birlikte yaşama arzusuyla hareket eden biz Türk Milleti” ifadesini kullandı.

 

 

 

AK Parti’nin önerisinde, TBMM’de 330 oyla kabul edilen Anayasa değişikliklerinin halkoylamasına gidilmeksizin yürürlüğe girmesine de olanak tanındı.

AK Parti, yeni Anayasa’nın “Başlangıç”, “Devletin Şekli ve Temel İlkeleri”,  “Mali, Ekonomik ve Sosyal Hükümler” ve “Son Hükümler” başlıklı önerilerini dün TBMM Uzlaşma Komisyonu’na sundu.

 

 

 

Diğer üç partiye göre çok kısa bir Başlangıç metni kaleme alan AK Parti, yeni Anayasa’nın“Türk Milleti” tarafından kabul edildiği vurgusunu yaparak, CHP ve MHP ile örtüştü. AK Parti’nin teklifinde, mevcut Anayasa’daki yasama ve yargı yetkisinin “Türk milleti” adına kullanıldığı ifadeleri ise ayıklandı.

 

 

 

“BİZ TÜRK MİLLETİ” SÜRPRİZİ

AK Parti’nin yeni Anayasa’nın Başlangıç bölümü için önerisi aynen şöyle:

“Herkesin insan haysiyetinden kaynaklanan evrensel hak ve hürriyetlere sahip olduğu inancıyla her türlü ayrımcılığı reddeden, kültürel zenginliğimizin kaynağı olan etnik ve dini farklılıklarımıza saygı duyarak müşterek tarihimiz ve değerlerimiz etrafında birlikte yaşama arzusuyla hareket eden biz Türk Milleti; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayanan bu Anayasayı egemen irademizin ifadesi olarak kabul ve ilan ederiz.”

 

 

 

DEĞİŞTİRİLEMEZ MADDE YOK

AK Parti, mevcut Anayasa’nın ilk üç maddesinin değiştirilemeyeceğini hükme bağlayan 4. maddeyi çıkardı.   Cumhuriyetin niteliklerini tanımlayan 2. maddedeki “Atatürk milliyetçiliğine bağlı” gibi ifadeleri de ayıklayan AK Parti, “TCi, insan haklarına dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” önerisini sundu.

İktidar partisi, İnkılap Kanunları’nı Anayasal güvenceye alan mevcut Anayasa hükmünü de kendi metninden çıkardı.

 

 

 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE 367 ŞARTINI KALDIRDI

AK Parti, Anayasa değişikliğinde mevcut Anayasa’daki 367 şartını kaldıran bir öneri sundu.

AK Parti, TBMM’de 330 ile kabul edilen Anayasa değişikliklerinin de halkoyuna sunulmaksızın yürürlüğe girmesini önerdi.

Başkanlık sistemine uygun olarak teklif veren AK Parti, TBMM’nin kabul ettiği Anayasa değişikliğini Başkan’ın veto etmesi halinde ise farklı bir formül önerdi. Bu öneriye göre, Başkan’ın veto ettiği bir Anayasa değişikliği, TBMM’deki ikinci oylamada 367 sayısına ulaşırsa otomatik olarak yürürlüğe girebilecek.

 

 

 

HALKOYU İLE EGEMENLİK

AK Parti, mevcut Anayasa’dan farklı olarak “Egemenlik ” maddesinde halkoyu ifadesine yer vererek,

“Egemenlik kayıtsız ve şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini seçtiği temsilcileri aracılığıyla ve halkoylaması yoluyla kullanır” önerisini sundu.

AK Parti, Başkanlık sistemine koşut olarak “Yürütme yetkisi Başkan tarafından kullanılır” hükmüne yer verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.