Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > AK Parti’nin İstanbul adayları

03.05.2013 Cum, 17:19

AK Parti’nin İstanbul adayları

Reklam

2009 yerel seçimlerinde kıyasıya bir rekabetin yaşandığı İstanbul’u AK Parti burun farkıyla CHP’den almıştı. Kadir Topbaş yüzde 44.2 ile başkan olurken, o dönem CHP’nin adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 37’de kalmıştı. 2014’teki yerel seçimlerde İstanbul’a kimin aday olacağı şimdiden tartışma konusu. Sabah yazarı Mahmut Övür İstanbul için AK Parti’de 2’si bakan 4 ismin adının geçtiğini yazdı. Son kararı Erdoğan verecek

 

İSTANBUL ADAYLARI

Çözüm süreci gündemin ilk sırasında yer aldığı için yerel seçimler henüz siyasetin ilgi alanına girmedi. Ancak bu durum, yerel seçimlere ilişkin hazırlık yapılmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan şehir olarak istanbul’da, örgüt olarak da AK Parti’de müthiş bir hazırlık var. Yeni Türkiye’nin küresel şehri İstanbul’un büyükşehir belediye başkanı olmak için daha şimdiden aday adayları işaret vermeye başladı.

GİZLİ ÇEKİŞME

Hatta adı konmamış “gizli” bir çekişmeden bile söz ediliyor. Kulis çalışmaları, söz dokundurmalar düzeyinde süren bu gerilimin seçim yaklaştıkça alevlenme ihtimali de hayli yüksek.

ERDOĞAN’A YAKIN BAKAN İLK SIRADA

Öne çıkan adaylara gelince… ilk sırada ilginç bir isim var: istanbul’un Başbakan Erdoğan’dan sonra tek bakanı olan Egemen Bağış. AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, üç dönemi doldurduğu için aylar önce açık açık olmasa da istanbul’u istediğini ima etti. Teşkilatlarla yoğunlaşan ilişkisi ve halka yönelik çalışmaları da bunu gösteriyor. Bağış’m bu çabaları ve ılımlı-liberal kimliği istanbul’un merkezinde yer alan laik seçmenden de oy alabileceği biçiminde yorumlanıyor. Ama en büyük şansı Başbakan Erdoğan’a yakınlığı. Son dönemde Başbakan Erdoğan’ın “yüksek yapılaşma” nedeniyle istanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelttiği eleştiriler de bu şansı artırıyor.

İKİNCİ SIRADA DA BİR BAKAN VAR

İkinci sırada da bir bakan var: Binali Yıldırım. Gerçi adı daha çok İzmir için geçiyor ama onun İstanbul’u istediği de sır değil. Üç dönem bakan olması, ulaştırma ve haberleşme alanındaki büyük atılımlarıyla her kesimin ilgisini çeken Yıldırım’ın şansını artırıyor. İstanbul’daki yeni havaalanı, Marmaray ve Üçüncü Köprü yatırımlarıyla da adı ön planda. Bu yatırımların ve şansının istanbul adaylığı getirip getirmeyeceği ise seçim sürecindeki değişkenlere bağlı. En önemli etken de CHP’nin adayının kim olacağı.

İSTANBUL’U 2 KEZ ÜST ÜSTE ALAN İSİM KADİR TOPBAŞ ADAY OLMAK İSTİYOR

Gelelim üçüncü isme: İstanbul tarihinde iki kez üst üste başkanlık yapan tek isim: Kadir Topbaş. O da üçüncü kez aday olmak istiyor. Birinci handikapı tam da bu. Kamuoyu yoklamalarında adının ilk sırada çıkması önemli bir şans ama o şansın adaylığa dönüşmesi iç ve dış rakiplerinin performansına bağlı. Avantajı, İstanbullular tarafından biliniyor olması ve mütevazı kişiliği. Dezavantajı ise kenti yönetmede ve yüksek yapılaşma konusunda yoğun eleştiri alması.

İSTANBUL’U İSTEYEN 4. BİR İSİM VAR

AK Parti’nin İstanbul’u isteyen dördüncü ismi ise İstanbul II Başkanı Aziz Babuşçu. Babuşçu, her ne kadar bu isteğini kamuoyuna açık deklare etmese de siyaset kulislerinde adı hep konuşuluyor. Teşkilatçılığı ve geçen dönem herhangi bir mevki beklentisine girmemesi bu dönem şansını artırıyor. Bu isimler arasından kimin aday olacağında, kamuoyu yoklamaları, teşkilatların eğilimi ve Başbakan Erdoğan’ın tercihi belirleyici olacak. Ancak içinden geçtiğimiz “çözüm süreci”nin nasıl seyredeceği de aday seçimini etkileyecek. Çok iyi gitmesi sadakati, kırılmalar yaşanması ise kamuoyu bilinirliğini öne çıkartacak.

SEÇİMLER İKİ PARTİ ARASINDA GEÇECEK

Bu nedenle sadece AK Parti değil, her siyasi parti, İstanbul’a aday düşünürken ince hesaplar yapmak zorunda. Her parti diyorum ama işin doğrusu istanbul seçimleri ağırlıkla iki parti arasında geçiyor. AK Parti ve CHP arasında geçecek İstanbul seçimlerinde, parti kadar, kitlelerle iyi ilişkisi olan adayların şansı hayli fazla.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.