Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Akil insan ‘PKK’ davasından yargılanıyor

10.04.2013 Çar, 16:42

Reklam

‘PKK/KCK silahlı terör örgütü’ operasyonu kapsamında haklarında dava açılan 72 KESK üyesi hakim karşısına çıkıyor. Sanıklar arasında, hükümetin Akil İnsanlar Heyeti’ne seçtiği KESK Genel Başkanı Lami Özgen de var.

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu ve KESK’in 72 üyesinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapılacak. KESK üyeleri hakkında, “PKK/KCK silahlı terör örgütü”ne üye oldukları ve silahlı terör örgütü adına faaliyette bulundukları suçlamasıyla 7 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Hakkında dava açılan isimlerden KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti’ne seçilmişti. Özgen’in avukatı İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan da akil insanlar listesinde yer alan isimlerden.

 

 

 

KESKLİLER ADLİYE ÖNÜNDE

Davanın ilk duruşması Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşma öncesinde KESK’liler  sabahın erken saatlerinden itibaren Türkiye’nin dört bir yanından Ankara Adliye Sarayı’na gelmeye başladı. Adliye Sarayı önündeki bayrak direklerine, “KESK’e dokunma” pankartı asılırken, KESK’lilerin üzerinde tutuklu arkadaşlarının fotoğraflarının bulunduğu önlükler giydikleri görüldü.

 

 

 

MİLLETVEKİLLERİ DE ORADA 

Öte yandan KESK’lilerle dayanışmak amacıyla BDP milletvekilleri Demir Çelik, Sırrı Sakık, Erol Dora, Halil Aksoy, Levent Tüzel, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Süleyman Çelebi, Musa Çam, Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, TİVH Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun da aralarında olduğu çok sayıda kişi de destek için  adliye önüne geldi.

 

 

AKP POTANSİYEL SUÇLU GÖRÜYOR

Adliye önünde açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, AKP hükümetinin bir taraftan “ileri demokrasi” nutukları attığını bir taraftan ise tek adam diktasına doğru sürüklendiğini belirtti.

 

 

 

ÖZGEN’DE KONUŞTU

Duruşma öncesinde konuşan ve dava kapsamında tutuksuz yargılanan KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, KESK’in şahsında Türkiye’deki emek ve demokrasi mücadelesi veren bütün muhalif kesimlerin yargılandığını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.