Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Spor > Alihan Çıldan Türkiye şampiyonu

06.03.2013 Çar, 11:35

Alihan Çıldan Türkiye şampiyonu

Reklam

Erzurumlu bedensel engelli yüzücü Alihan Çıldan, yüzmede Erzurum’a Türkiye şampiyonluğu kazandırdı. 100 metre kurbağalamada ve 200 metre karışık yarışlarında Türkiye şampiyonu oldu.
Erzurum yüzmede engelliler kategorisinde Türkiye şampiyonu çıkarttı. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu tarafından İstanbul’da düzenlenen Bedensel Engelliler Yüzme Türkiye Şampiyonası’nda Erzurumlu Alihan Çıldan çifte şampiyonluk kazandı. Antrenörler Kübra Özdemir ve Bülent Tatlısu yönetiminde İstanbul Cebeci’de yapılan Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası’na katılan Erzurumlu yüzücü Alihan Çıldan iki birincilik, birde üçüncülük madalyası kazanarak Erzurum’a döndü ve tarihi bir başarıya imza attı. Antrenörler Kübra Özdemir ve Bülent Tatlısu yönetiminde İstanbul Cebeci’de yapılan Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası’na katılan Erzurumlu yüzücü Alihan Çıldan iki birincilik, birde üçüncülük madalyası kazandı. Genç yüzücü elde ettiği şampiyonluk madalyasını, kendisine kucak açan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a hediye edeceğini söyledi. Çıldan, 100 metre kurbağalamada ve 200 metre karışıkta Türkiye şampiyonu olurken, 50 metre serbeste ise 3. Oldu. Erzurumlu bedensel engelli yüzücü, “Şampiyonaya hocalarım nezaretinde çok iyi hazırlandım. Türkiye şampiyonu oldum. Bana engeli aracı hediye eden ve Erzurum’a engelli otobüsü gönderen bakanımız Suat Kılıç’a Erzurum’a geldiğinde şampiyonluk madalyamı armağan edeceğim” dedi.
ÇİNTİMAR’I ZİYARET ETTİ
Yüzmede, bedensel engelliler kategorisinde Türkiye şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan Alihan Çıldan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar’ı makamında ziyaret etti. Genç sporcu elde ettiği şampiyonluk başarısının öyküsünü anlattı. Ziyarette Yüzme Havuzu Tesis Müdürü Hikmet Palandöken, genç yüzücünün ailesi ve antrenörleri Kübra Özdemir ile Bülent Tatlısu da hazır bulundu. Genç sporcuyu elde ettiği başarıdan dolayı kutlayan Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, “Eskiden engelli insanların engelleri ile alay edilirdi. Şimdi engelli vatandaşlarımızın aldıkları madalyalarla övünüyoruz. Erzurumlu yüzücü Alihan Çıldan da bizim gururumuz olmuştur. Onun engelleri aşıp şampiyonluk kazanması bizim için bir övünç kaynağı olmuştur. Kendisini ve antrenörleri ile ailesini kutluyorum” dedi.
BAŞBAKAN ERDOĞAN VE BAKAN KILIÇ’IN PAYI BÜYÜK
Çintimar, Erzurum’da Yüzme Havuzunun kapılarının yılın 12 ayı açık olduğuna değindi. Çintimar, “Tabiki hocalarımızın gayreti ve Alihan Çıldan’ın yeteneği Erzurum’a Türkiye şampiyonluğunu kazandırmıştır. Ancak yüzme havuzunun kapılarının hep açık olması ve Başbakanımız ile bakanımızın Erzurum’a engelli otobüsü göndermesi ve havuza ulaşımın rahat sağlanması da bu başarıyı perçinlemiştir. Bugün 7 kişi yüzme havuzundan evine ekmek parası götürüyor. Yarın Olimpik Havuz Hizmete girdiğinde onlarca kişi evine ekmek götürecek. İnanıyorum ki, Alihan Çıldan’ın bu büyük başarısı bundan sonra spor yapmak isteyen engelli vatandaşlara da iyi bir teşvik olur. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’ın Türkiye’de 8 ile gönderdiği engelli otobüsünün birinin de Erzurum’a gönderilmesi, engelli vatandaşlarımızın spor salonlarına taşımamıza önemli katkı sağlamıştır. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Çintimar, bir madalya kazanan engellinin hayata bakış açısının değiştiğine işaret ederek, “Hayata bakış açısı değişen insanın işe paraya ihtiyacı yok, her şey kendiliğinden geliyor. Bir toplum ne kadar engellisine sahip çıkarsa, dinine ve Allah’a o kadar yakın olur” şeklinde konuştu. Çintimar, ziyaretin ardından bedensel engelli yüzücü Alihan Çıldan’a eşofman takımı ve mont ile çeşitli hediyeler verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.