Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Alkollü sürücüye ‘cana kast’ suçundan işlem

29.04.2013 Pts, 14:34

Alkollü sürücüye ‘cana kast’ suçundan işlem

Reklam

Hükümeti, bağımlılıklarla mücadelede devrimsel adım atmaya davet eden Sağlık-Der Genel Başkanı Dr. Kasım Sezen, cana ve mala kast suçundan alkollü sürücülere işlem yapılmasını istedi.
Son günlerde yaşanan ‘alkol’ tartışmalarını değerlendiren Sağlık- Der Genel Başkanı Dr. Kasım Sezen, “Laikliğin zorunlu ders olduğu Fransa’da bile alkol ile mücadele konusunda ödün verilmeden çalışmalar yürütülürken, Türkiye’de alkol gündeme geldiğinde olaya ‘laiklik elden gidiyor’ şeklinde bakmak, ideoloji bataklığına batarak, insan sağlığını hiçe saymaktır” dedi.

 
193 ÜLKE GÖRÜŞ BİRLİĞİNDE
Kısa süre önce AB’nin ‘Alkol metni’, Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Alkolle mücadele eylem planı’ yayınlayarak, alkolün zararlı etkilerine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla uluslar arası çalışmalar başlatıldığını belirten Sezen, “Bu konu da 193 ülke görüş birliğinde ve eylem planının altında imzaları var. Çünkü veriler ortada. Alkol, her yıl yaklaşık 2.5 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Üstelik bu ölümlerin 320 bini 15-29 yaş grubunda. Buna nasıl göz yumulabilinir? Dünyadaki tüm ölümlerin hemen hemen yüzde 4’ünden sorumlu tutulan, sağlığı olumsuz etkileyen etmenler arasında üçüncü sıradaki risk faktörü olarak görülen alkole karşı ciddi bir eylem planı hazırlanarak uygulamaya geçirilmelidir. Fransa’da 2011 yılından bu yana irili ufaklı çok sayıda belediye bile geceleri kent merkezlerinde alkol tüketimi veya satışını yasaklamış durumda iken biz de en ufak bir tedbir gündeme getirilse, tartışmalar başlatılıyor. Laikliğin zorunlu ders olduğu Fransa’da bile alkol ile mücadele konusunda ödün verilmeden çalışmalar yürütülürken, Türkiye’de alkol gündeme geldiğinde olaya ‘laiklik elden gidiyor’ şeklinde bakmak, ideoloji bataklığına batarak, insan sağlığını hiçe saymaktır” dedi.

 
ALKOLLÜ SÜRÜCÜLERE AĞIR CEZALAR
Hükümeti, bağımlılıklarla mücadelede devrimsel adım atmaya davet eden Sağlık- Der Genel Başkanı Dr. Kasım Sezen, “Alkol fiyatları yükseltilerek, çocuklar ve gençler bağımlılıktan uzak tutulmalı, alkol reklamlarının bütün mecralarda yasaklanması sağlanmalıdır. Sivil toplum kuruluşları, sağlık kuruluşları, iş çevreleri ve gönüllü bireylerin katılımıyla alkolün olumsuzlukları kamuoyuna her platformda anlatılmalı, alkollü araç kullanan sürücülere radikal cezalar kesilmelidir. Toplumsal bir sorun olan alkolün trafik kazaları ile mala ve cana karşı işlenen suçlardaki rolü düşünülerek, cana ve mala kast suçundan alkollü sürücülere işlem yapılması sağlanmalıdır” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.