Anasayfa > Yazar > Altın Fayton Ödülü Ceylan’ın

09.07.2012 Pts, 2:20

Altın Fayton Ödülü Ceylan’ın

Reklam

Cannes Film Festivali kapsamında yapılan yarışma, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a, “2012 Carossee d’or’’ (Altın Fayton) sinema ödülünü verdi.

 

Uluslar arası Sinema Sektöründe önemli bir yer almaya başlayan Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, bu kez Fransız Yönetmenler Birliğinin verdiği “Altın Fayton” ödülüne layık görüldü,

 

“Altın Fayton” ödülü, 2002 yılından bu yana Cannes Film Festivali bünyesinde veriliyor.

 

Bu ödülü, daha önce Jafar Panahi, Nanni Moretti, Jim Jarmusch ve Clint Eastwood aldı.

 

200 Fransız Yönetmen’in seçtiği  Nuri Bilge Ceylan’a ödülü görkemli bir törenle verildi. Yönetmenlerin zor insanlar olduğunu, zor beğendiklerini, o yüzden de bu ödülün onun için çok kıymetli olduğunu belirtti ve kendisineoy verenlere teşekkür etti.

 

Nuri Bilge Ceylan “Yaşamı anlamak için sinema yaptığını’’söyledi ve kendi sinemasıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

 

Törende, Ceylan’ın, dünya sinemasına katkısı, sinemayı anlama ve aktarma biçimi konusundaki farklı tarzı ve performansı dolayısıyla bu yılki ödüle layık görüldüğü belirtildi.

 

Ödül töreninden önce Ceylan’ın “Mayıs Sıkıntısı’’ filmi gösterildi.

 

Nuri Bilge Ceylan, Uzak filmiyle Cannes’da kendinden ilk kez söz ettirmişti. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002yılında çektiği bol ödüllü filmi. 2003 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanmıştı.

 

Mayıs Sıkıntısı filmiyle Nuri Bilge Ceylan uluslar Buenos Aires Uluslararası Film Festivali, 2001 Nuri Bilge Ceylan – En İyi Yönetmen

 

Ayrıca İskenderiye Film Festivali 2000″Jüri Özel Ödülü” “Mehmet Emin Ceylan” – En İyi Erkek Oyuncu “Nuri Bilge Ceylan – En İyi Kurgu” almıştı.

 

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 2011 yılında “Bir Zamanlar Anadolu’da’’ filmiyle Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü,  2008 yılında da “Üç Maymun’’ filmiyle yine Cannes’da, “En İyi Yönetmen’’ ödülünü kazandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.