Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > “Anadolu’nun Kalbi”nden Öğretmenlere 24 Kasım Hediyesi

25.11.2015 Çar, 9:48

“Anadolu’nun Kalbi”nden Öğretmenlere 24 Kasım Hediyesi

Reklam

Halk oyunlarını öğrenmek amacıyla “Anadolu’nun Kalbi” projesinde bir araya gelen liseli ve üniversiteli öğrenciler, Türk bayrağının ay ve yıldızını oluşturdukları bir gösteri ile öğretmenlere 24 Kasım hediyesi verdi.

Bu sene hayat bulan ve Uğur Okulları ile Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Derneği’nin ortaklığında gerçekleşen “Anadolu’nun Kalbi” projesinde yer alan öğrenciler, 24 Kasım Öğretmenler Günü için bir gösteri düzenledi. Önce Harmandalı oynayan öğrenciler gösterilerinin sonunda Türk bayrağının ay ve yıldızını oluşturdu. Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin birlikte gerçekleştirdikleri gösteri, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş Yerleşkesi’nde yapıldı. Projenin mimarı Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Derneği Başkanı Okan Gürbüz, Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki öğrencilerle birlikte gerçekleştirdikleri Türk bayrağının ay ve yıldızını tüm öğretmenlere armağan ettiklerini belirtti.

PROJE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Projenin ortaya çıkış sürecinden de söz eden Gürbüz, “Anadolu’nun Kalbi, kültürümüzü yansıtacak bir proje. Bahçeşehir Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Derneği olarak dünya şampiyonu olduktan sonra, kendi kurumlarımızda yer alan anaokulu, ilköğretim ve lise öğrencilerine de halk danslarımızı, kültürümüzü öğretelim istedik. Bunun üzerine bu projeyi oluşturduk’’ dedi. Projenin ilk aşamasında Uğur Okulları ile beraber çalışmaya başladıklarını ifade eden Gürbüz, Uğur Okulları’nın yaklaşık 10 şubesinde yer alan liseli öğrencilere halk dansları eğitimi verdiklerini söyledi. Üniversite ayağında ise lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde yer alan öğrencilere halk oyunları dersi verdiklerini belirten Gürbüz, isteyen yabancı öğrencilerin de bu eğitimi alabileceğini söyledi.

“AMACIMIZ TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR ELÇİSİ OLMAK”

2016 yılının Mayıs ayında ilki İstanbul’da gerçekleşecek olan büyük bir halk dansları şöleni düzenleyeceklerini dile getiren Gürbüz, “Bu hem bir şölen hem de kurum içi bir yarışma olacak. Etkinliğin lise ve üniversite ayağı olacak. Bunun yanı sıra yabancı öğrencilerimiz ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin Batum Kampüsü’nden gelen Gürcü bir ekibimiz de şölende yer alacak. Bu yarışmada birinci olan toplulukları yurt dışında festival ve yarışmalara göndereceğiz. Aslında bu proje ile amacımız Türkiye’nin kültür elçisi olabilmek” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.