Anasayfa > İz Bırakanlar > Aşık Yaşar Reyhani

31.10.2013 Per, 22:15

Reklam

 

Reyhani 1934 yılında Hasankale’nin Alvar köyünde doğdu. Asıl adı Yaşar Yılmaz’dır. Okuma yazmayı okula gitmeden öğrendi. Sonraki yıllarda ise dışarıdan sınava girerek diploma aldı. Küçük yaşlarda köyüne gelen aşıklardan etkilendi. Şiir yazmaya 18 yaşından sonra başlayan Reyhani, önce “Dertli” mahlasını kullandı.

 

Daha sonra Bayburtlu Aşık Hicrani tarafındanReyhani mahlası verildi.

 

Konya Aşıklar Bayramı’na aralıksız katılan 7 aşıktan biri olan Reyhani, eski aşıkların dışında, yetiştiğiHuzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari, Murat Çobanoğlu‘nun babası Gülistan Çobanoğlu gibi aşıklardan gelenek ve usul öğrendi.

 

İran’dan Avrupa’ya birçok ülkede türkü söyleyenAşık Reyhani, katıldığı yarışmalarda da birçoğu birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 1980’li yılların başında Erzurum’da bulunan Doğu Ozanları Derneğinin başkanlığına getirildi.

 

Ayrıca ABD’nin Michigan Üniversitesi’nde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik ünvanı verildi.

 

Şiirleri birçok gazete, dergi ve araştırmada yaralan ve çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılan Aşık Reyhani‘nin, şiirlerinin bir bölümünü topladığı “Alvarlı Reyhani” (1962), “Böyle Bağlar”(1966), “Kervan” (1988) ve bazı düşünce ve şiirlerinden oluşan “Şu Tepenin Arkasında” adlı kitapları bulunmaktadır.

 

Reyhani’den güzel bir şiir

 

Lütfeyle halime geçti şu ömrüm,

Yar yüzünü görüp görüp ağlayım.

Nasip eyle eşiğini kapını,

Yüzlerimi sürüp sürüp ağlayım.

 

Reyhani’yim n’olur beni inandır,

Yanarken bir yudum su ver de kandır,

Yalvarırım seher vakti uyandır,

Rüzgarlardan sorup sorup ağlayım. 

Büyük Ozan, 2006 yılında Bursa’da hayatını kaybetti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.