Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > ‘Aşırı sıcakta oruç tutmamak caiz’

02.08.2012 Per, 1:45

Reklam

Mısır‘da Ezher Üniversitesi İslami Araştırma Akademisi, aşırı sıcak bölgelerde oruç tutulamayabileceği yönünde fetva verdi.

Konuyla ilgili açıklama Üniversitenin İslami Araştırma Akademisi Üyesi Hamid Ebu Talib tarafından yapıldı.

 

 

Talib, “Böyle durumlarda durumlarda oruç tutmayabilir.Ramazan ayında bir bölgede sıcaklar artar ve oruç tutmak zor bir hal alırsa, o gün oruç bozulup başka bir günde kaza edilebilir” diye konuştu.

 

Oruç ibadetinin amacının insan hayatını tehlikeye sokmak olmadığını kaydeden Talib, fırın işçileri gibi ağır işlerde çalışanların Ramazan ayında oruç tutmayıp, oruç tutmanın daha kolay olacağı zamanlarda kaza yapmalarının caiz olduğunu belirtti.

 

 

SUDAN‘DA DA AYNI FETVA

Sudan İslam Fıkıh Akademisi de Ramazan ayında sıcaklığın artması sonucu oruç tutmanın zorlaştığı Sudan’ın başlıca liman şehri olan Port Sudan ve civar şehirlerinde oruç tutmamanın caiz olduğu fetvasını vermişti.

 

Port Sudan’da sıcakların 50 dereceye ulaştığına ve sıcaklıknedeniyle bölgeden başka şehirlere göç başladığına dikkati çeken Akademi, yetkili makamlara bölgedeki camilereelektrik ve kamu hizmeti verilmesi çağrısında bulunmuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.