Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Asker memura maaş

21.10.2012 Paz, 10:22

Reklam

Kamu çalışanlarının hayatını değiştirecek yeni personel rejimi, devrim gibi bir yenilik getiriyor. Askere giden memurlar, maaşın 3’te 1’i kadar ücret alacak.

 

657 Sayılı Kanun’un değişeceğini tüm detaylarıyla aylar öncesinden duyuran TAKVİM, yine gün yüzüne çıkmamış bir çalışmayı daha okuyucularına açıklıyor. Yeni personel rejimine getirilecek devrim niteliğindeki yeniliğe göre, artık askere giden memurlara maaş ödenecek. Yürütülen çalışmaya göre; askerlik yapmak üzere görevinden ayrılan memura, asgari ücretin üçte biri oranında ya da aylıklarının üçte biri kadar maaş ödenecek. Taslak üzerinde çalışma devam ediyor. Çalışma tamamlandığında ödenecek ücret de belirlenecek. Yürürlükte olan düzenlemeye göre, memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalmak kaydıyla ücretsiz izinli sayılıyor. Düzenlemenin yasalaşması ile birlikte askere giden memurlar ücret de alacaklar. Böylece; askerlik sırasında memurların ailelerinin mağdur olması da önlenecek.

BAŞARI ÜCRETİ GELİYOR
Öte yandan üzerinde çalışan Taslak ile ‘memur’ kavramı yerine ‘kamu çalışanı’ ifadesi geliyor ve 4/B’li ve 4/C’li ayrımı kalkıyor. Memurun ömür boyu iş garantisi de tarihe karışacak. Aynı işi yapan kamu çalışanlarından, çok çalışan fazla ücret alacak. Performansı yüksek personele başarı ücreti ödenecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.