Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Askerliğini yapmayanlar da milletvekili seçilebilecek

10.10.2012 Çar, 7:32

Reklam

AK Partili Canikli, seçilme yaşını 18’e düşüren anayasa değişikliği teklifine, milletvekili olmak için aranan ‘askerliğini yapmış olmak’ şartını kaldıran bir madde ekleneceğini söyledi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, seçilme yaşının 18’e düşürülmesiyle ilgili anayasadeğişikliğinin ayrıntılarını anlattı.

 
Canikli, teklif üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve tamamlandığında TBMM Başkanlığı’na sunulacağını söyledi. Anayasa değişikliği teklifinin 4 maddeden oluşacağını bildiren Canikli, “Seçilmek için askerlik şartı kaldırılıyor. Tecil imkanı getiriliyor. Kişi eğer askerliğini yapmadan seçilmişse, askerliğini görevi sona erince yapacak. Bakaya ve kaçak konumda olanlar seçilemeyecek” diye konuştu.
Canikli, er ve erbaşların oy kullanmasına ilişkin düzenlemenin de teklifte yer alacağını kaydetti.

 

Değişiklik seçime yetişecek
Canikli, teklifle, Anayasa’nın 67. maddesinde “18 yaşını dolduran her Türk vatandaşının seçilme hakkına sahip olduğu”nun yer alacağını, aynı maddede “silah altında bulunan er ve erbaşların da oy kullanabilecekleri yönünde değişiklik yapılacağını anlatttı. Canikli,  76. maddede milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürüleceğin ve “yükümlü oldukları askerlik hizmetini yapmamış olanların milletvekilli seçilemeyeceği” çıkarılacağını söyledi. Anayasa’da yapılacak değişikliğin ilk seçimlerde uygulanması planlanıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.