Anasayfa > Slayt Haber, Spor > Ata sporumuz güreş 2016 olimpiyatlarında son kez boy gösterecek.

13.02.2013 Çar, 8:22

Ata sporumuz güreş 2016 olimpiyatlarında son kez boy gösterecek.

Reklam

Ata sporumuz güreş 2016 olimpiyatlarında son kez boy gösterecek. 2020’den sonra olimpik sporlar arasında yok. Karar dünyayı şok etti.

 

Türk sporuna darbe… Ata sporumuz olan güreş, olimpiyat takviminden çıkarıldı. Bu zamana kadar kazanılan 84 olimpiyat madalyasının 55’ini, 39 olimpiyat altınının ise 22’sini güreşten kazanılmıştı.

KOMİTEDEN SÜRPRİZ!
OLİMPİYAT Komitesi Yönetim Kurulu, Londra Olimpiyatları’ndaki spor dallarını mercek altına aldı. 2020 Olimpiyatları’nda yeni spor dallarına yer vermek isteyen komitenin, modern pentatlon ya da tekvandoyu programdan çıkarması bekleniyordu. Ancak 15 kişilik Kurul şok bir kararla 124 yıldır Olimpiyatlarda yer alan güreşi çıkardı.

 
EYLÜLDE KARAR VAR
ANCAK umutlar tamamen bitmedi. Olimpiyat Komitesi, Mayıs ayındaki genel kurulda bu listeye 2 spor dalı daha ekleyecek. Bu kontenjanlar için güreşin yanı sıra, beyzbol, softbol, karate, wushu gibi spor dalları yarışıyor. Olimpiyat Komitesi, hangi dalın oyunlara ekleneceği konusunda son sözünü eylül ayında söyleyecek.

 
BÜYÜK TEPKİ VAR
GÜREŞİN olimpiyatlardan çıkarılmasına dünya basını büyük tepki koydu. Bild, ‘124 yıllık efsaneyi çökerttiler’ başlığını atarken, komitenin bu büyük hatadan geri dönmesi yazıldı. 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yapma konusunda en önemli aday İstanbul… Komite kararı değişmezse, Türk seyirciler İstanbul’da güreş dalını izleyemeyecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.