Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > AVM’nin ki can, Gürcükapı’nın patlıcan!

25.04.2013 Per, 8:43

Reklam

Erzurum’da hala tek olması ile sosyal hayat içerisinde önemli bir yer teşkil eden Redevco Avm’ye son zamanlar da gidenler görmüştür. Trafik iki taraftan kapatılmış , yol şantiyeye çevrilmiş.  Merak edip ne olduğunu sorduğumda – nedendir çok da şaşırdım – Alt geçit yapıldığını öğrendim.

 

Şimdi diyeceksiniz ki sıra buna mı geldi ? Ben de bu projeyi görünce aklıma bunu getirdim , sıra buna mı geldi ?

Yanlış anlaşılmasın , Erzurum’da herhangi bir şey hakkında eleştiri getirince direkt adınız bozguncuya ya da beğenmez’e çıkıyor ama ne yapalım , söyleyeceğiz.

 

 

 

Caddenin bir tarafı küçük esnaf’a ait diğeri büyük alışveriş merkezine ait iken tam orta yerine 12 dükkanı içine alacak bir alt geçit yapmanın manası nedir , hala çözebilmiş değilim.

 

 

 

Mesele trafik ise şayet , diğer illerden gözlemlediğim kadarı ile alt geçitlerden çok yapımı ve kullanımı daha pratik olan üst geçitler tercih edilmekte. Erzurum’da ise farklı belediyecilik anlayışımızdan kaynaklı olsa gerek diğer şehirlerde uygulanmış ve başarılı olunmuş ne varsa en basit hali ile kopya edilmek yerine tersi yapılıyor.

 

 

Yenişehir muhitini az çok bildiğimden ve esnafın alışveriş merkezinden yakınmasından dolayı alt geçit ile 12 dükkan yerine üst geçit yapılsa ve üst geçitin giriş çıkışını bu küçük esnafın önünden geçilecek halde yapsalar fena mı olurdu ? Hem halkın hem de esnafın işi görülürdü , üstüne de seçmenin gönlü alınmış olurdu.

 

 

 

Bundan birkaç yıl önce Gez mahallesi’ne de içerisinde 10 dükkanı barındıran bir alt geçit yapıldı. Sonuç ne oldu biliyor musunuz ? Caddenin karşı tarafındaki esnafa kimse uğramaz oldu , esnaf sinek avlıyor. Yine aynı şekilde kullanışlı olmadığından çoğu kişi tarafından tercih edilmeyen alt geçitteki esnafta işsizlikten yakınıyor. Bunun yerine Fil Geçti köprüsü üzerindeki gibi bir üst geçit yapılsa olmaz mıydı ?

 

 

Gel gelelim Gürcükapı semtine . Ben bildim bileli orası karmakarışık , her gün ya araçlar birbirine ya da araçlar yayalara çarpıyor. Merak ediyorum şu Erzurum’da bir tane yetkilinin bile mi işi düşmez oraya ? Bırakın yürümeyi , arabası ile hiç mi geçmez ? Bir gün oraya bu dikkatle gidin ve Vakıfbank’ın önünde ‘’ beş dakikalık ‘’ bir gözlemde bulunun . Bir taraftan deli gibi kornaya basan minibüs ve otobüs şöförleri , diğer taraftan yayaya yol vermek ile bir an önce oradan kaçma fikri arasında kalmış sürücüler , ve en mühimi – garibi karşıdan karşıya geçmek için 2-3 dakika içinde belki 50 değişik hamle yapan çeşitli hallere giren ‘’ özellikle ‘’ bayanlar , yaşlılar ve çocuklar .

 

 

Hadi alt geçiti geçtik  – onu yapmaya kalksanız sanırım 10 yılı alır – şuraya bir üst geçit yapmak çok mu zor  ? Çok büyük bir maliyet mi gerektirir ?

Sadece yayalar için de değil araçlar için de makul , adam akıllı bir düzenleme yapmanız hiç mi aklınıza gelmez ? En lüzumsuz caddeleri bile alt ve üstten götürürken ya da götürmeyi akıl ederken Gürcükapı’da bunu uygulamak çok mu zor ? Yoncalıktan gelen araçları alt yol yapıp oraya yönlendirseniz , şu millete hizmet etseniz çok mu şey kaybedersiniz ?

 

 

Yine aynı sorunu yaşayan ama üç – beş yıl önce 50.yıl caddesi üzerine yapılan bu alt – üst yolun girişine – daha doğrusu  Bp petrolün İlerisinde Rant tesislerinin başladığı RANT TESİSLERİ –  BİM –  MİGROS  – GÜVENDİK yolu üzerine bir üst geçit yapmak çok mu zordur ?

 

 

Oraya bir üst geçit yapmak için acaba kaç kişinin ölmesi gerekli ?

Büyük şehirlerin güzel yanı nedir biliyor musunuz ?  Yöneticilerinin şehrinin her köşesinden haberi olması ve şehrin halkının da  böyle aksaklıklara birlik olup kısa süreli protestolarla hemen çözüm bulmasıdır.

 

 

Oysa bizde ise hiç kimsenin umruna değildir. Ta ki canı yanana kadar.

 

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Ali

doğruyu söylemişsiniz ilgi çekmemiş , erzurum yok olmaya mecbur bırakılıyor.

26.04.2013, 14:22