Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Aydında 3 Yılda 17 Kadın Cinayete Kurban Gitti

26.10.2015 Pts, 9:01

Aydında 3 Yılda 17 Kadın Cinayete Kurban Gitti

Reklam

Aydın’da geçen yıl şiddet gören 2 bin 609 kadından 2 bin 459’u devletten koruma talep etti. Kentte son 3 yılda 17 kadın cinayet kurbanı oldu.

Aydın Şefkat Yumağı Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre, Aydın’da şiddet mağduru kadın sayısı her geçen gün artıyor. Aydın’da şiddet gören kadın sayısı 2012 yılında bin 453 iken bu sayı 2013’de 2 bin 209 ve 2014 yılında ise 2 bin 609’a yükseldi. 2012 yılında bin 255 kadın koruma altına alınmış iken 2013’de bin 966 ve 214 yılında ise 2 bin 459 kadın devletten koruma talep etti. Kadın cinayetlerinin kurbanı olan kişi sayısı 2012 yılında 4 ve 2013’te de 7 iken, 2014 yılında ise 6 kadın cinayete kurban gitti. Aydın’daki çocuk gelin sayısı 2012 yılında 32, 2014 yılında 49 ve 2015 yılında ise 44 olarak kayıtlara geçti.

Şiddet gören kadınların yüzde 70’nin çeşitli nedenlerle adli makamlara gitmediğini kaydeden Aydın Şefkat Yumağı Derneği Başkanı Recep Cihan, “Kadına aile içi şiddet; acı ve ızdırap veren toplumu derinden yaralayıp zayıflatıp aile birliğini zedeleyen, anne ve çocuk sağlığını bozan son derece önemli bir halk sağlığı sorunudur. Toplumun yarısını oluşturan kadınların büyük bir bölümünün şiddete uğraması, ailenin dolayısıyla giderek artan toplum yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Şiddet mağduru kadınlarda depresyon, sebebi belli olmayan ağrılar, çeşitli sağlık sorunları, intihar ve boşanmalara, aileler arası husumet ve cinayetlere, nihayet toplumsal hasara sebebiyet vermektedir. Şiddete tanık olan çocukların psikolojilerinde geri dönüşümü olmayan hasar oluşmasına, ilgisizlik ve sevgisizlikten sokağı tercih eden çocuk suçlarında artışa neden olmaktadır” diye konuştu.

“AİLELER MUTLU OLMAZSA TOPLUM DA MUTLU OLMAZ”

Kadına karşı şiddetle mücadele için kadın ve erkeklerin duyarlılıklarının artırılması ve bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Cihan,“Bunun için de; tüm kamu kurum ve kuruluşları, basın ve sivil toplum kuruluşlarıyla, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda duyarlılığı artırıcı kampanyalar düzenlenmeli. Evlilik okulları, aile danışma merkezleri ve kadın konuk evlerinin sayıları ve işlerliliği artırılmalı. Aile içindeki sorunlar adli ve kolluk kuvvetlerine taşımadan, sorun yaşayan ailelere arabuluculuk yapılmalı. Neslin yetiştirilmesinde manevi yönler ihmal edilmemeli, değerler eğitimine daha fazla ağırlık verilmeli. Aileler mutlu olmazsa toplum da mutlu olmaz. Çocukların milli, manevi değerler üzerine, ahlaki prensiplerle yetiştirildikleri taktirde bu tür meselelerin kendiliğinden çözülecektir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.