Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Aziziye’de Değişim

05.10.2012 Cum, 12:06

Reklam

Aziziye Belediye, kentsel dönüşümde dört yılda büyük mesafe kat etti. İlçede 300 bin metrekare alana sahip Gezköy ile Ilıca’daki 40 bin metrekarelik Eski Mahalle birinci etap tamamlandı. Eski Mahalle’de 90 bin metrekarelik alana sahip ikinci etap çalışmalarına başlayan belediye, birinci etapta yapımı tamamlanan 320 konuttan 236’sını kurayla hak sahiplerine teslim etti. Gezköy’de 30 milyon lira, Eski Mahalle birinci etapta 6 milyon lira ödeme yapan belediye, 25 milyon lira kamulaştırma bedeli bulunan Eski Mahalle ikinci etapta da şu ana kadar hak sahiplerine 14 milyon lira ödeme yaparak dört yılda 50 milyon lira kamulaştırma bedeli ödedi. Eski Mahalle birinci etapta yapılan 320 konuttan 236’sını kura ile hak sahiplerine teslim eden belediye, kalan 84 konutu da kentsel dönüşümde kullanacak.
Erzurum’un kentsel dönüşümde örnek ilçesi Aziziye olarak gösteriliyor. Aziziye Belediyesi dört yılda 450 bin metrekare alanı kamulaştırdı. Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Acele Kamulaştırma Kararı’nı Erzurum’da ilk uygulayan belediye olan Aziziye, bu şekilde Erzurum’un kentsel dönüşümde de öncü belediyesi oldu. 5 Ekim’de Türkiye genelinde başlayacak olan kentsel dönüşüm projesi, Aziziye ilçesinde 4 yıldır etkin bir şekilde sürdürülüyor.
KENTSEL DÖNÜŞÜM DAHA DA İVME KAZANACAK
Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğini çok anlamlı bulduğunu ifade ederek, “Dört yılda ilçemizde yaptığımız kentsel dönüşüm uygulamalarında hükümetimizden ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’ndan büyük destek gördük. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı da çıktı. Bu karar bölgemizde özellikle Ilıca’da yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projelerine ivme kazandıracaktır.” dedi.
AZİZİYE DÖNÜŞÜMÜN ÖRNEK İLÇESİ OLDU
Aziziye’nin kentsel dönüşümün örnek ilçesi olduğunun altını çizen Başkan Cengiz, “300 yıla aşkın tarihi bulunan ve 300 bin metrekare alanı kapsayan Gezköy’ün dönüşümünü gerçekleştirdik. Burada hak sahiplerine 30 milyon lira ödeme yapıldı. Gezköy’ün dönüşümünde en büyük pay sahibi burada yaşayan hemşehrilerimizdir. Her zaman bize destek oldular, büyük özveri ve fedakarlık örneği sergilediler. Karşılıklı güven ve gönül köprüsü sayesinde 300 bin metrekarelik alanın kamulaştırmasını gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.
ILICA’DA 320 KONUT TAMAM, SIRA İKİNCİ ETAPTA…
Ilıca’da yürütülen kentsel dönüşüm projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Cengiz, “Ilıca Eski Mahalle 40 bin metrekarelik birinci etapta 320 konut tamamlandı ve bunlardan 236’sı kura ile hak sahiplerine verildi. 84 konut ise, kentsel dönüşüm projesinde kullanılacak. 90 bin metrekarelik Eski Mahalle ikinci etapta ise hemşehrilerimize birinci etaptan ev vererek çalışmalarımıza başladık. 25 milyon lira kamulaştırma bedeli bulunan ikinci etaptan 14 milyon lira hak sahiplerine ödedik. Yüzde 85 muvafakatin alındığı ikinci etapta inşallah kısa bir sürede tamamlanacak. Ilıca Yeşil Mahalle ile ilgili de değerlendirme çalışmalarını tamamladık ve onay için TOKİ’ye gönderdik. İnşallah bu karar da kısa bir süre sonra çıktığında, Ilıca’nın girişinde başlayarak önemli bir bölümündeki harabe evler temizlenmiş olacak.” diye konuştu.
HEMŞEHRİLERİMİZLE BİRLİKTE BAŞARIYORUZ
“Bizim hemşehrilerimiz hizmetin en güzeline layıktır” diyen Başkan Cengiz, sözlerine şöyle devam etti: “Göreve başladığımızda yapacağımız çalışmaları samimi bir şekilde ortaya koyduk ve hemşehrilerimizle defalarca istişare ettik. Bu istişareler sonucunda 300 yıla aşkın tarihi bulunan Gezköy’ün dönüşümünü gerçekleştirdik. Ilıca’da kentsel dönüşümde dev adımlar attık ve çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmalar ve gerçekleşen projeler samimiyetin, iyi niyetin ve diyaloğun eseridir. Biz hemşehrilerimizle güven ve gönül köprüsü kurduk, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattık. Onlar bizim samimiyetimize ve iyi niyetimize inandılar, bizlere güvendiler. Sonuç olarak, Gezköy’de dönüşüm tamamlandı, Ilıca’da bir yandan yeni konutlar yükseliyor, diğer taraftan etaplar halinde dönüşüm gerçekleştiriliyor. Dönüşümü gerçekleştirirken bizim önceliğimiz hemşehrilerimizi mağdur etmemek oldu. Bu konuda da elimizden geleni yapıyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Sonuç olarak, hemşehrilerimiz de bize destek veriyor. İyi niyetli, diyalog, samimiyet ve özverili çalışmalarla güzel hizmetler ortaya çıkıyor, Aziziye kentsel dönüşümün merkezi haline geliyor. Bize destek olan tüm hemşehrilerime de ayrıca teşekkür ediyorum.”
BAŞBAKAN ERDOĞAN’A VE HÜKÜMETE TEŞEKKÜR
Başkan Cengiz, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili gerek hükümetten ve gerekse TOKİ’den de büyük destek gördüklerinin de altını çizerek, “Başta başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümetimize, Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’a, Erzurum milletvekillerimize ve TOKİ Başkanlığı’na hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.