Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Aziziye’nin yıldız kadınları

07.12.2012 Cum, 19:14

Reklam

Aziziye’de Yıldız Kadınlar Derneği hizmete açıldı. Erzurum Eğitim ve Meslek Edindirme Derneği tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından desteklenen ‘Kadın Gözüyle Erzurum” projesi kapsamında Aziziye ilçesinde de kadın derneği kuruldu. Derneğin açılışına Aziziye Belediye Başkanvekili Mehmet Yaşar Mert, Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Tokuş, Erzurum Eğitim ve Meslek Edindirme Derneği Başkan Ayşe Gürcan ile kadınlar katıldı.
Derneğin amacıyla ilgili bir açıklama yapan Ayşe Gürcan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından; Türkiye’nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde; dernekleri, tarafından hazırlanan, Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne sunulan “Kadın Gözüyle Erzurum” projelerinin hibe almaya hak kazandığını söyledi.
Gürcan, “Projemizin amacı, İlimiz kadınını çevreleyen sosyal, ekonomik ve kültürel koşulları, bu yapıdan ve bireysel özelliklerden kaynaklanan sorunları, kadının gelişmesini engelleyen süreçleri ve kadınların beklenti ve ihtiyaçlarını saptayarak, kadının statüsünün yükseltilmesi, kalkınma sürecine katılımı ve nimetlerinden daha fazla yararlanmasını sağlayıcı çalışmalar yapmak, kadın dayanışmasını sağlamak ve ilimiz kadınlarının öz güvenlerini arttırmaktır. Hedef ilçelerimizde kadın STK’ların kurulmasını sağlama, hedef kadınlarımızın bu STK’lara destek verme ve yer almalarını sağlama olacaktır.” dedi.
GÜRCAN, DERNEK FAALİYETLERİNİ ANLATTI
Projede hedef grubun Erzurum’un merkez Yakutiye, Aziziye ve Palandöken ilçeleri ile Horasan, Aşkale, Tortum, Köprüköy ve Pasinler ilçeleri olduğunu ifade eden Gürcan, “BU ilçelerimizin kenar semtleri ile köylerinden hiçbir yere çıkmamış veya çıkamamış, düşük gelir seviyesinde olan 200 kadınımıza 25’şer kişilik gruplar halinde, Erzurum ili ve Horasan, Aşkale, Köprüköy, Pasinler ilçelerinin tarihi ve turistik yerleri ile yerel yönetimleri tanıtılacaktır. Bu geziler sırasında; katılımcı kadınlarımız resim çekme ve orada bulunan kadınlarımızla konuşma ve sohbet etme imkânı da bulacak ve izlenimlerini de yazacaktır. Tanıtım gezileri sonunda değerlendirme toplantısı yapılacak ve kadınlarımıza özgüven kazandırılmaya çalışılarak, kadın STK’lara destek vermeleri ve içinde yer almaları hedeflenmektedir. Proje sonunda tüm dokümanlar toplanıp ‘Kadınlarımızın Gözünden Anadolu’nun Zirvesi, Erzurum” adlı kitap 5 bin adet basılmış, çekilen videolarla da proje tanıtım filmi çekilip kitabın arka kapağına CD olarak eklenmiştir. Proje kapsamında ve proje süresince; kadınlarımızın kamusal hizmetlere erişimleri, sosyal, ekonomik ve siyasal statülerinin yükseltilmesi, cinsiyet ayrımcılığına ve ihlallere karşı farkındalığın arttırılması konularında bir konferans ve bir de panel düzenlenmiştir. Konferans ve paneller ilan, afiş, yazılı ve görsel iletişim araçları, ortaklarımız olan Aşkale, Aziziye ve Palandöken Belediyelerimizin imkânları ile duyurulmuştur. Yine projemiz kapsamında, sosyal hizmetler uzmanları aracılığıyla; kadın- erkek eşitliği konusunda düzenlenecek 4 toplantıda, erkek eşlere de aydınlatıcı ve eğitici bilgiler verilmiştir. Proje kapsamında, 8 ilçeden 200 kadınımız Erzurum ve İlçelerini gezmiştir. Bu proje kapsamında 8 adet sivil toplum kuruluşu kurulmuştur. Aziziye Yıldız Kadınlar Derneği de bunlardan birisidir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.