Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Bahçeli: Türkiye’ye yazık olur

30.12.2012 Paz, 10:10

Bahçeli: Türkiye’ye yazık olur

Reklam

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

 

Bahçeli görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, komisyonun 40 dolayında madde üzerinde anlaşma sağladığına işaret ederek, sürecin tıkanması durumunda Türkiye’ye yazık olacağını söyledi.

 

Bahçeli, TBMM’deki odasında yapılan görüşmenin ardından çalışmalara sonuna kadar katkı sağlayacaklarının altını çizdi. Bahçeli, ”Türkiye için yazık olur. Önemli de mesafe alındı.
Bunu herhangi bir şekilde yarıda bırakmak ve sivil bir anayasanın parlamento sistemi içinde hazırlanmasını başka türlü bir amaç için tıkamak doğru olmaz” diye konuştu.

 

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, 2013 yılında da çalışmaları sürdürmek istiyor. Ancak bunun için genel başkanların olurunun alınmasını uygun buluyor.

 

Parti liderleri ile görüşmeleri yapma görevini üstlenen Çiçek, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yılbaşından sonra bir araya gelecek.

 

Görüşmelerin ardından yeni anayasa için izlenecek yol haritası ile yeni bir tarih olup olmayacağı netleşecek.

 

Başkanlık sistemi teklifinden vazgeçmeyi düşünmeyen AK Parti, yeni anayasa çalışmalarının tamamlanması için belirlenecek yeni tarihin çok uzun olmasını istemiyor.

AK Parti çalışmaların en kısa sürede neticelenerek netleşmesinden yana. Hiçbir partinin masadan kalkan taraf olmak istemediği komisyon çalışmalarında, uzlaşı umudu ise giderek tükeniyor.

ÇETİN ÇİFTÇİ – BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.