Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset > Bahçeli’den idama tam destek

13.11.2012 Sal, 16:39

Reklam

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın idam cezasının yeniden getirilmesi konusunda yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, “Başbakan Erdoğan madem işi buraya kadar getirmiştir, bu durumda idam cezası konusunda lazım gelen değişiklik teklifini bir an önce TBMM’ne vermelidir. MHP, bu konuda her desteği sonuna kadar vererek idam cezasının tekrar getirilmesini sağlayacaktır. Biz diyoruz ki; hodri meydan” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezası ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Bahçeli, 2002 yılında, İmralı canisini yağlı urgandan almak için MHP’nin tek başına direnmesine rağmen idam cezasını kaldıranların ve o dönemde bunu destekleyenlerin şimdi çark etmeleri çok hazin bir tecelli olduğunu belirterek, MHP’nin Öcalan’ı ipten kurtarma operasyonuna tek başına ve sonuna kadar karşı çıktığını söyledi. Bu durumun 57. hükümet ortaklarıyla bir yol ayrımına gelinmesinde başlıca etken olduğunu belirten Bahçeli, “TBMM’de oluşturulan ‘Gökyüzü Koalisyonu’ sonucu, MHP’nin tek başına karşı çıkmasına rağmen, idam cezası 9 Ağustos 2002’de kaldırılmıştır. Başbakan Erdoğan ve AKP milletvekillerinin önemli bir kısmı da bu yönde karar ve tavır oluşturmuşlardır. Hatta Başbakan Erdoğan idamın kaldırılmasını sevinç içinde karşılamıştır. Dönemin Cumhurbaşkanının daveti üzerine 7 Haziran 2002 günü Çankaya Köşkü’nde yapılan zirve toplantısında AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezasının kaldırılmasını hararetle savunduğu hala hatırlarımızdadır” diye konuştu.

 

 
Bahçeli, 3 Kasım 2002’de iktidara gelen AK Parti zihniyetinin, idam cezasının tamamen kaldırılmasını içeren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesinin 6 Nolu Protokolünü 15 Ocak 2003’te imzaladığını ve bu protokol gereğince 7 Mayıs 2004’te 4771 Sayılı Kanundaki terör, savaş ve yakın savaş suçları cümlesini de çıkartarak teröristbaşının idamının önünü tamamen kapattığını kaydetti.
İmralı canisini ipten almak için yapılan şer ittifakının Meclis tutanaklarında ve tarihin şahitliğinde her yönüyle mevcut olduğunu belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

 

 
“İmralı avukatlığına soyunarak idam cezasının kaldırılması için seferber olan Başbakan Erdoğan’ın şimdi idam cezasının geri getirilmesine değinmesi eğer yüzsüzlük değilse, yeni bir sinsiliğin ve kurnazlığın ilanı sayılmalıdır. Norveç’te katledilen 77 kişinin derdine düşen Başbakan’ın, şimdiye kadar Türkiye’de teröre kurban giden 30 bin canı aklına dahi getirmemesi anlaşılabilir ve kabul edilebilir gibi değildir. Bu gelişmeler aynı zamanda şunu göstermektedir: 11. yılına giren AKP hükümeti, Milliyetçi Hareket Partisi’nin tam 11 yıl gerisinden gelmektedir.

 

 
Başbakan Erdoğan bu kadar yıl sonra bizimle aynı çizgiye gelmesi kendisi adına bir gelişme olsa da, ikircikli ve yanardöner tutumu açısından siyasi iflas göstergesidir. Sormak lazımdır ki, hükümetinin altına imza attığı 6 Nolu Protokol hala varlığını muhafaza ederken idam cezasından nasıl bahsetmektedir? Bu yolla hangi eksikliklerini örtmeye, hangi amaca dönük yığınak yapmaya ve neyin üzerini kapatmaya çalışmaktadır?”

 
Başbakan Erdoğan işi buraya kadar getirdiyse, bu durumda idam cezası konusunda lazım gelen değişiklik teklifini bir an önce TBMM’ne vermesi gerektiğini ifade eden Bahçeli, “Milliyetçi Hareket Partisi, bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılığını koruyacak ve her desteği sonuna kadar vererek idam cezasının tekrar getirilmesini sağlayacaktır. Biz diyoruz ki; hodri meydan” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.