Anasayfa > Spor > Bakan Çağatay Kılıç Down Sendromlu Şampiyon Sporcularla Bir Araya Geldi

03.12.2015 Per, 18:24

Bakan Çağatay Kılıç Down Sendromlu Şampiyon Sporcularla Bir Araya Geldi

Reklam

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle down sendromlu sporcularla bir araya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, down sendromlu sporcuların birer kanaat önderi olduklarını söyleyerek, “Sizlerin güç veren, umut veren ve insanları bir araya getiren bir duruşunuz var” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın başkanlığında down sendromlu sporcular ve antrenörlerini kabul etti. Özel sporcuları ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Değerli kardeşlerimizin de bu özel gününde birlikte olduğumuz için mutluyuz. Onların başarılarını, heyecanlarını bizimle paylaşmalarından ve Avrupa’da, Güney Afrika’da ve farklı bölgelerde kazandığınız başarılarla hepimizi gururlandırdınız, hepinize teşekkür ediyoruz” dedi.

“FARKLI BRANŞLARDA KOYDUĞUNUZ BAŞARILARIN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Sporcuların yaşattıkları mutluluğun yanı sıra topluma en büyük mesajı verdiklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç şöyle konuştu:

“Hayatta hiçbir şeyin engelinin olamayacağı mesajını vererek ortaya koydunuz ve kardeşlerinize büyük bir örnek oldunuz. Toplum içerisinde de çok farklı bir sorumluluk üstlenmiş olmanızdan dolayı aslında sizler birer kanaat önderisiniz. Çünkü ortaya koyduğunuz düşünce ve duruş, güç veren, umut veren ve insanları bir araya getiren bir duruşunuz var. Bundan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Farklı branşlarda ortaya koyduğunuz başarıların artarak devam etmesini diliyorum. Önümüzdeki sene inşallah paralimpik oyunlarda da başarılarınızın devam edeceğini düşünüyorum. Özel teşviklerle aranızdan Rio’ya gidecek kardeşlerimiz olur.”

Down sendromlu sporcuların var olan başarı grafiklerinin daha da artmasını dileyen Bakan Çağatay Kılıç, “Sizler için ortaya koyduğumuz çalışmalardan hepinizin haberi var” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çıkan engelliler yasasını hatırlattı. Spor tesislerinin özel sporcular için uyumlu hale getirildiğini anlatan Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Tesislerimizin içerisinde size kolaylıklar sağlayacak farklılıklar, fiziki engelleri olan kardeşlerimizin tesisleri çok daha rahat kullanabilmeleri için hazırlanan özel imalatlar, bedensel gelişim ve zihinsel gelişimle ilgili katkı verebileceğimiz her türlü alanda her zaman biz sizlerin emrindeyiz. Gerçekten ülkemizde eskisi gibi bir algı yok, her bireyin başarabileceği ve her bireyin hayatta başarı elde edebileceği ve farklı kulvarlarda da ilerleyebileceğinin kanıtısınız.”

“HER GÜN SİZİN GÜNÜNÜZ”

3 Aralık Engelliler Günü’nün farkındalık anlamında katkı sağlamasını dileyen Bakan Çağatay Kılıç, “Ayrı bir gün değil, her gün sizin gününüz ve bu anlamda sizin öneminiz bizim için her gün çok fazla” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, toplum içerisindeki her bireyin eşit haklara sahip olduğunun bilinciyle yürümeleri gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“Her bireyin üzerimizdeki hakkının karşılığını vermemiz gerekiyor. Biz 78 milyon vatandaşımızın hizmetindeyiz. Bunun içerisinde hiçbir ayrım olamaz ama sizlere pozitif ayrımcılık yapma imkanımız olur. Daha rahat seyahat etmeniz için hayata geçirdiğimiz otobüs projemiz de devam ediyor. İlk 30 otobüsümüz 30 ayrı ilde seyahat desteği sunuyor. Bunu tüm Türkiye sathına yayıp buradaki, fiziki engelli olup tekerlekli sandalye kullanan kardeşlerimizin de daha rahat seyahat etmelerini sağlamak için özel dizayn edilmiş otobüslerimiz hizmet veriyor. Bu tip adımlarla mümkün olduğu kadar en rahat şekilde ve hayatın akışı içinde hayatlarını rahat sürdürebilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Onlar ortaya koydukları başarı ve azimle önlerinde hiçbir engel olmadığını ortaya koydular.”

AYDIN: “SİZ BİZE BAKANLIK DEĞİL AĞABEYLİK YAPTINIZ”

Federasyon Başkanı Birol Aydın ise katkılarından dolayı Bakan Çağatay Kılıç’a teşekkür ederek, “Siz bize bakanlık değil ağabeylik yapıyorsunuz. Bakanlığımız bize çok güzel destekler veriyor ve bize ‘yeter ki çocuklara dokunun’ diyor. Biz federasyon olarak altın çağımızı yaşıyoruz ve en güzel otellerde konaklıyoruz” dedi.

Birol Aydın, Türkiye’nin dört bir yanında sporcu artışına dikkat çekerken, en büyük desteğin ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geldiğini söyledi.

Toplantının ardından sporcular Bakan Çağatay Kılıç’a çiçek hediye ederken, Avrupa Yüzme Şampiyonu Muhammed Tuğrul Şahin’in ise Bakan Çağatay Kılıç’a kendi fotoğrafını hediye etti. Bakan Çağatay Kılıç, Şahin’e “Bana kendi fotoğrafını hediye ediyor. Öz güveninden dolayı teşekkür ediyorum” sözleriyle karşılık verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.