Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Bakan Topçu’dan Türk Dünyasına Birlik Ve Beraberlik Çağrısı

23.11.2015 Pts, 12:00

Bakan Topçu’dan Türk Dünyasına Birlik Ve Beraberlik Çağrısı

Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Türk dünyasına seslenerek, “Biz dünyanın kocaman bir ailesiyiz. Sadece oturduğumuz hanelerin adları farklı. Bu şuur inşallah hepimizin üzerinde duracağı bir şuur olur” dedi.

Bakan Topçu, Yerli Düşünce Derneği’nde düzenlenen “Azerbaycan çay sofrasında buluşuyor” programında Türk dünyası öğrencileriyle buluştu. Azeri, Türkmen, Kırgız, Kazak ve diğer Orta Asya ülkelerinden genel öğrencilerin katıldığı programda konuşan Topçu, “Biz dünyanın kocaman bir ailesiyiz. Sadece oturduğumuz hanelerin adları farklı. Bu şuur inşallah hepimizin üzerinde duracağı bir şuur olur. Ülkemize gittiğimizde oradaki arkadaşlarımıza, dostlarımıza da bu şuuru anlatmalıyız” dedi.

Öğrencilere “Nerede olursak olalım bizim büyük bir millet olduğumuzu, farklı devletlerimizin olduğunu, bir ve beraber olduğumuzu unutmayalım” mesajı veren Topçu, “Bunu unutmazsak o devletlerimize de katkıda bulunabiliriz. Bizim birlikteliğimiz, devletlerimizin de bulunduğu yerde güçlü olmasına, o devletler içerisinde yaşayan kardeşlerimizin daha adaletli, daha huzurlu, daha refah ve barış içerisinde yaşamasına vesile olur” diye konuştu.

“BAYIRBUCAK’TAKİ KARDEŞLERİMİZ 4 DEVLETİN SALDIRISIYLA KARŞI KARŞIYA”

Suriye’nin Türkmen Dağı bölgesinde Türkmen güçlerine yönelik saldırıları değerlendiren Topçu, “Bakın, Bayırbucak’ta kardeşlerimiz dört devletin saldırısıyla karşı karşıya. Örneğin bir Kerküklü Türkmen’in meselesi, Türkiye’de Türk’ün meselesi veyahut Azerbaycan’ın, Türkmenistan’ın meselesi olmamalı, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne nerede bir Müslüman varsa ve nerede bir Türk varsa Gagavuz’un da meselesi olmalı. Neticede onlar bizim soydaşımız. Biz, aynı kanı taşıyoruz. On bin yıl evvel Tanrı Dağı’ndan hep beraber inmişiz. Biz indiğimiz sırada o dünya serüveninde yeryüzünün çeşitli kıtalarına yayılmışız. Ama neticede hep beraber bir atadan geliyoruz. Bizim birlikteliğimiz daha büyük birlikteliklere vesile olacak” ifadelerini kullandı.

“YAPTIĞIMIZ HER ŞEY ALLAH RIZASI İÇİN OLMALI”

“Biz önce bulunduğumuz yerlerde güçlü olacağız” diyen Topçu, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Ailede birliği sağlayacağız. O ülke ile birlikte diğer ülkelerde de birliğimizi sağlayacağız. Kendi soydaşlarımızda sağladığımız birliği dindaşlarımıza kavuşturacağız. Tıpkı ecdadımızın geçmişte yaptığı gibi ortak atamız Alparslan’ın yaptığı gibi, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın yaptığı gibi, Çanakkale’de yapılan gibi. Ama orada da kalmayacağız. Hepimiz bileceğiz ki neticede bu dünyada en çok Nuh Peygamber yaşamış. Ama onun için de dünya son bulmuş. Bu dünyada yaptığımız her şey Allah rızası için olmalı. Biz niye bu birliktelikleri yapalım diyoruz? Allah’ın Ayetullah’ı da böyle. Komşuya, akrabaya yardımı emrediyor. Biz de akrabayız, birbirimize yardım edip, birbirimize sahip çıkacağız. Bizim birbirimize yardım etme şuurumuz bizim devletimizi de güçlendirecek. Güçlü bir Azerbaycan, güçlü bir Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, güçlü bir Türkiye dünya barışına da hizmet edecek. O yüzden sizler öncelikle çok iyi okuyun. Ne iş yaparsanız o işin en iyisini yapın. Mutlaka birkaç dil bilin. Önce akrabalarınızın dilini iyi bilin.”

“BİN YILDIR BERABER YAŞAMIŞIZ AMA DİLİNİ BİLMİYORUZ”

Kadının dünya kurulduğundan bu yana iffetin, namusun, kutsalın temsilcisi olduğunu vurgulayan Topçu, Türk töresinde kadının önemine ve yönetimdeki yerine dikkat çekti. “Bütün bunlara rağmen bizim geldiğimiz şu noktada aşağı yukarı bin yıldır beraber yaşamışız, kız alıp kız vermişiz, aynı çocuğa amca, dayı olmuşuz ama biz Kürtlerin dilini bilmiyoruz” ifadesini kullanan Topçu, “Biz, onların dilini bilemediğimiz, onlarla doğru ilişkiler kuramadığımız için Turani bir kavim olmalarına rağmen bulundukları yerlerde onlar kendilerini o dil üzerinde başka bir millet gibi görmeye başlamışlar. Böyle olunca da artık tarihi hakikatler de bir şey ifade etmemeye başlıyor. Şu andaki birlikteliğimiz, bizim daha önce ifade ettiğim gibi şuurumuzu kaybetmememize, o şuuru bizden sonraki nesillere taşımamıza vesile olacak. Onun için bu birliktelikler var” dedi.

“ZAMAN ÇOK ZALİM VE ACIMASIZ AMA”

Gerçekleştirilen etkinliklerin milli bilinç ve şuuru güçlendirdiğini belirten Topçu, şunları söyledi:

“Burada başlatılan Azerbaycan günü ümit ederim ki yarın Kazakistan günü, Kırgızistan günü olsun. Burada inşallah kendi geleneklerimizi, kendi göreneklerimizi, yaşadıklarınızı birbirinize aktarasınız. Zaman çok zalim ve acımasız ama on bin yıl bile bize çok şeyi unutturmamış. Aslında kültür, insanın adeta bir genetiği de oluyor. Zaman içerisinde onu siz anlayamıyorsunuz ama fiziğinizden, genetiğinizden bir parça oluyor. İnşallah bunları yaşayacak dolu dolu fırsatlarınız olur. Önce hepinizin kendisi başarılı, sağlıklı, sıhhatli olur. Sonra da bulunduğunuz ülkeler başarılı, huzurlu, kalkınmış bir hale gelmiş bir ülke olur. Sonra da hep birlikte kocaman bir Türk dünyası oluruz. Bu da yetmez kocaman Türk-İslam dünyası oluruz. O da yetmez inşallah bu birlikteliklerin hepsi ebedi hayatımız için olur.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.