Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Balıkesirde Aşure Etkinliği

25.10.2015 Paz, 16:50

Balıkesirde Aşure Etkinliği

Reklam

Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği tarafından Muharrem ayı nedeniyle düzenlenen Aşure etkinliği Karesi AVM’de gerçekleştirildi.

Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği tarafından düzenlenen Aşure etkinliğine Vali Mustafa Yaman, Balıkesir Milletvekilleri, siyasi parti il başkanları ve temsilcileri, ilçe belediye başkanları dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Muharrem ayının Alevi inancına göre yas ve matem ayı olduğuna dikkat çeken Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin “Tüm peygamberlere kurtuluş olan Muharrem ayı, İslam Peygamberi olan Hz. Muhammed’in torunlarına kan,can ve zulüm olmuştur. Bu ayda oruç tutmak, başta peygamberimiz Hz. Muhammed olmak üzere Hz.Ali ve on iki imamlara gösterilen sadakati davranışa dönüştürmek ilan etmek haykırmaktır.Aşure sevgidir, eşitliktir,şükürdür. Aşure çoğunluğun birliğidir.Aşure çağlar öncesinden günümüze ulaşan bereketin simgesidir. Aşure bir ve beraber olmanın yanında, bir kazanda kaynamanın kaynaşmanın, farklılıkları koruyarak aynı kazanda pişebilmenin bir ve beraber olabilmenin bir ve beraberliğin simgesi olarak algılanır.Herkesin birbirinin dini inanç anlayış ve geleneğine saygı duyulmalıdır. İşte o zaman İslam kardeşliği lafta kalmayacak, Kerbela olayı doğru okunmuş olarak yeni Kerbelalar yaşanmayacaktır.Hz. Muhammed’in torunlarının şehit edilişinin 1334.yılında Ehlibeytin yasını tutan acısını çeken tüm canların oruçları ve dualarının kabul olmasını diliyorum”dedi.

Vali Mustafa Yaman ise yaptığı konuşmada “Kerbela’da yaşanan bu trajedi karşısında alevi olan da Sünni olanda aynı duyarlılığı gösterir. Hz. Hüseyin’i şehit edenlerin nasıl kendilerini Müslüman görebildikleri sorgulanır. Alevi ve Sünni vatandaşlarımızın aynı özde ve aynı inanca dayalı olarak bir birlerine Aşure sunmaları sevgi, barış ve kardeşliğin somut bir yansımasıdır. Aşure Günü vesilesiyle başta Şehitler Efendisi Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum”şeklinde konuştu.

Vali Yaman’ın konuşması sonrası saz ve semah gösterilerinin ardından Alevi Dedesi Seyfi Oğuz tarafından Aşure duası yaptırıldı. Etkinlik Aşure dağıtımı ile son buldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.