Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Banu’dan eşcinsellere tam destek

18.10.2012 Per, 2:56

Banu’dan eşcinsellere tam destek

Reklam

Almanya’da düzenlen kitap fuarına davet edilen haber spikeri Banu Güven, bölücü terör örgütünün yayın organının kısıtlandığını belirterek “Türkiye’de ifade özgürlüğü ve bağımsız medya yok“ iddiasında bulundu.

 

Essen’de düzenlenen Ruhr Kitap Fuarı kapsamında dün akşam gerçekleştirilen ‘Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü’ başlıklı panele davet edilen Banu Güven, bir yandan Türk medyasını, diğer yandan da AK Parti iktidarını eleştirdi. Moderasyonunu Gazeteci Atilla Azrak’ın yaptığı ve Almanca çevirisini Recai Hallaç’ın yaptığı panelde konuşan Banu Güven’i, kalabalık bir davetli grubu izledi.Panele, Avrupa Birliği tarafından kısa bir süre önce açıklanan ve Türkiye’yi oldukça eleştiren ilerleme raporu okunarak başlandı.

BAŞBAKANA MEKTUP YAZDIM

“Yukardan medyaya gelen baskılar var” diyen Banu Güven, “işten ayrılma durumunda kaldığımda, başbakan Erdoğan’a bir mektup yazarak, bu oto sansürden söz ettim” dedi.

Kendisine yöneltilen bir soruyu “kısaca cevabım Türkiye’de ifade özgürlüğü yoktur.” şeklinde cevaplayan Banu Güven, İstanbul Çamlıca’da yapılacak cami ve Taksim Meydanı’na yapılacak yeni düzenlemeleri örnek vererek Başbakan Erdoğan’ı, “Bir başbakan cami yada başka bir anıtın nereye yapılacağını ve kimin yapacağına karar veriyor.Bu yıllarca emek vermiş mimarlar içinde delirtici birşey.Bunun adı da otoriterliktir.Demokrasiden çok sık söz eden ama otoriter olan bir iktidar var.Böyle bir Türkiye, Arap ülkelerine model olarak gösterilecekmiş.Ben burdan o Arap ülkelerine, iyi düşünün diye sesleniyorum” sözleriyle eleştirdi.

LGBT’DEN BİR TEMSİLCİ BİLE TELEVİZYONDA YOK

Özgürlük kısıtlamalarına değinerek sık sık ‘Kürt meselesi’ ifadesine yer veren ve Özgür Gündem Gazetesi’ni hatırlatan Banu Güven, “Türkiye’de ağırlıklı olarak sorun Kürt meselesidir.Ama yalnız o değil, örneğin Türkiye’de LGBT’lerden yani lezbiyen ve eşcinsellerden bir temsilciyi televizyonlarda göremiyorum” dedi.

“Sudan çıkmış balık gibiyiz” diyen Banu Güven gelecekle ilgili olarakta, “yazılarımı ve çektiğimiz haber videolarını şimdilik internette değerlendiriyorum ve oldukçada destek görüyorum.Ama yeni birşeyler olacak gibi.Bir oluşum var, yeni bir televizyon gibi birşey, çok yakında göreceksiniz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.