Anasayfa > Siyaset, Slayt Haber, Türkiye > Başbakan’dan ilk tepki

21.03.2013 Per, 18:13

Reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan’ın bugün Diyarbakır’da okunan mesajıyla ilgili ilk değerlendirmeyi Hollanda’da yaptı.

 

Mesajın, sürece samimi yaklaşanlar arasında olumlu tepkiler doğurduğunu ifade eden Erdoğan, meydanda Türk bayraklarının bulunmayışını ise ‘provokasyon’ olarak nitelendirdi.

 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Bugün Diyarbakır’da yapılan miting ve bu mitingde okunana mektup öyle zannediyorum ki halkımız arasında samimi yaklaşanlar arasında olumlu tepkiler doğurmuştur. Ama bu süreci özellikle olumsuz etkimle gayreti içerisinde olan bazı marjinal gruplar tarafından da tabii ki buna olumsuz yaklaşımlar devam edecektir. Çünkü terör üzerinden beslenen gruplar var ülkemizde. Bu, onların oyununu da bozan bir süreçtir. Bundan dolayı özellikle vurgulamak istiyorum.” dedi.

 

Meydanda Türk bayraklarının bulunmamasını da eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: “Tabii gönül şunu çok arzu ederdi. Onu açıkça söylemem lazım. Diyarbakır’da yapılan böyle bir çözüm süreci mitinginde Türk bayraklarının olması gerekirdi. Türk bayrağının orada olmayışı aslında hâlâ bu süreci olumsuz etkilemek gayreti içerisinde olanların, bana göre, bir provokatif yaklaşımıdır.”

 

Türkiye Cumhuriyeti başbakanı olarak, Diyarbakır’da dahi ‘tek millet, tek bayrak’, ‘tek vatan’ gibi mesajları verdiğini hatırlatan Erdoğan, Öcalan’ın mesajı içerisinde de bu yaklaşımın var olduğuna dikkat çekti. Edoğan, “Ama bu uygulamalar mesaja ne yazık ki ters düşüyor. Temenni ederim ki zaman içerisinde bunlar da giderilmek suretiyle ülkemizde 30 yıldır yaşanan sıkıntıyı böylece aşmış oluruz. Silahlar bırakılır, isteyenler sınır dışına geçmek suretiyle ülkemiz o beklediği, aradığı refahı, huzuru, mutluluğu yakalar.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.