Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Başbakanlık’ta silah sesleri

05.11.2012 Pts, 16:12

Başbakanlık’ta silah sesleri

Reklam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı yapılırken Başbakanlık’ta 3 el silah sesi duyuldu. Ateş eden saldırganın bina çevresindeki 100 metrelik güvenlik çemberini elini kolunu sallayarak geçtiği ve Başbakanlık girişine kadar geldiği ortaya çıktı.

 

Başbakanlık binasına gelen ve adının Nuri Başkapan olduğu öğrenilen bir kişi, kuru sıkı tabancayla art arda ateş etti ve sonrasında teslim oldu.

 

Bakanlar Kurulu’nun başlamasından 20 dakika sonra Başbakanlık Binası girişine gelen Başkapan, güvenlik noktasında bulunan x-ray cihazının yanında silahını çekerek 3 el ateş etti. Başkapan’ın işten çıkarıldığı için protesto amaçlı bu eylemi yaptığı iddia edildi.

 

Başbakanlık korumaları Başkapan’a hemen müdahale etti. Saldırının meydana geldiği yer ise Başbakan ve bakanların toplantı yaptığı salona 10 metre uzaklıkta bulunuyor.

 

 

KORUMA MÜDÜRÜ: BÖYLE BİR ŞEY YAŞANMADI!

Silah sesinin duyulmasının ardından Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve Başbakanlık Koruma Daire Başkanı Ramazan Bal olay yerine gelerek, gelişmeler hakkında bilgi aldı.

 

 

Başbakanlık koruma personeli, 9 yıl aradan sonra geçtiğimiz günlerde tamamen değiştirilmişti. Göreve yeni gelen Koruma Şube Müdürü Ramazan Bal, gazetecilerin bugün yaşanan saldırıya ilişkin soruları üzerine, “Böyle bir olay yaşanmadı” yanıtını verdi.  Bal, gazeteciler “Ama üç el ateş sesi duyduk”  şeklinde ısrar edince, sinirli bir şekilde “Böyle bir şey yaşanmadı, ne yazarsanız yazın” dedi.

 

2001’DE AYNI NOKTADA YAZAR KASA ATILMIŞTI

Başbakanlık Binası’nın sağ ve sol tarafında yaklaşık 100 metrelik bir güvenlik çemberi bulunuyor. Saldırgan, bu güvenlik çemberinden elini kolunu sallayarak silahıyla Başbakanlık binasının önüne kadar gelmeyi başardı. A ve B kapılarının yanına gelen saldırgan burada ateş etti.

 

 

Saldırganın ateş ettiği yer merkez kapının 10 metre solunda bulunuyor. Saldırının yaşandığı yer, daha önce Ecevit hükümeti döneminde yazarkasalı eyleme sahne olmuştu.

 

 

ANKARA EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE

Olay yeri inceleme ekipleri Başbakanlık önünde araştırma yapıyor. Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Kılıçlar da Başbakanlığa geldi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.