Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > ‘Başbuğ’un ‘9 Işık’ı MHP’ye karşı koz oldu

10.12.2012 Pts, 6:06

Reklam

Ak Parti, MHP’nin başkanlık sistemine muhalefetini Alparslan Türkeş’in ‘9 Işık’ kitabında sistemi savunduğu sözleriyle bastırmak için broşür hazırlıyor.

 

AK Parti yönetimi, MHP’nin eski Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş’in, 9 Işık kitabındaki başkanlık sistemi ile ilgili sözleriyle bir broşür hazırlayarak, MHP’nın başkanlık sistemine karşı muhalefetini bastırmaya hazırlanıyor. Broşur MHP tabanına dağıtılacak.

 

‘Liderlerini anlamamışlar’
AK Parti öncelikle başkanlık sistemine karşı çıkan MHP yönetimini MHP tabanına şikayet edecek. Ak Parti, Türkeş’in başta “9 Işık” isimli kitabında olmak üzere başkanlık sistemini savunan yazıları ile sözlerini toplamaya başladı. Bu sözleri bir broşürde toplamayı planlayan AK Parti, MHP tabanından yönetime baskı yapmasını isteyecek.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemi ile ilgili “Başbakan Erdoğan, seçilmiş sultan olmasını beklemekte ve bunun için gayret göstermektedir” sözlerine sert tepki gösterdi.
Bozdağ, “Devlet Bahçeli, merhum Alparslan Türkeş’in yolundan, izinden gittiğini söylüyor. MHP’liler de öyle söylüyor. Ama belli ki 9 ışığı gerektiği gibi okumamış. MHP’nin ve MHP’li olan herkesin tartışmadığı ve tartışmaktan kaçındığı, merhum Alparslan Türkeş de kendi Türk milleti için Türkiye için en doğru sistemin, tek icranın olduğu, tek meclisin olduğu başkanlık sistemi olduğunu kendi ifade etmiş” dedi. Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:
“Merhum Alparslan Türkeş sultanlık mı istiyordu? Türkiye’yi bölecek başkanlık sistemini mi istiyordu? 9 ışıkta yazan bu bilgiler, merhum Alparslan Türkeş’in kaleminden çıktığına inandıkları bu bilgiler doğru mu değil mi? Türkeş de mi Türkiye’nin bölünmesini, parçalanmasını istiyordu. Türkeş de mi Türkiye’nin sultanlıkla yönetilmesini istiyordu. Ama maalesef bugünkü MHP’nin 9 ışıktan ışık almadığı, başka yerlerden ışık aldığı çok açık bir şekilde gözüküyor.”

 

 

TEK BAŞKANI SAVUNMUŞTU

AK Parti’nin broşür yaparak kamuoyuyla paylaşmak için derlemeye başladığı Alparslan Türkeş’in ‘9 Işık’ kitabındaki sözlerinden bazıları şöyle: “Güçlü kuvvetli devlet, şahsiyetli, dirayetli devlet başkanlarıyla kaimdir. Bunun için biz başkanlık sistemini getireceğiz.Avrupa krallık rejimlerinin bir kalıntısı olan senato kaldırılacaktır. Tek yapılı bir milli meclis, sadece milli olmakla kalmayacak, her sosyal dilimin meselelerini çözebilecek, bir sosyal dilimin diğerine hakim olmadığı bir meclise doğacaktır. Milliyetçi Hareket tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdırÖ Bunun için Türk tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz. İcrayı, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Milliyetçi Türkiye’de demokratik milli cumhuriyet ilkesi içinde ‘başkan’, Türk milletinin yürütme organının tek başı olacaktır.”

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

MURAT

“Güçlü kuvvetli devlet, şahsiyetli, dirayetli devlet başkanlarıyla kaimdir. Bunun için biz başkanlık sistemini getireceğiz.Avrupa krallık rejimlerinin bir kalıntısı olan senato kaldırılacaktır. Tek yapılı bir milli meclis, sadece milli olmakla kalmayacak, her sosyal dilimin meselelerini çözebilecek, bir sosyal dilimin diğerine hakim olmadığı bir meclise doğacaktır. Milliyetçi Hareket tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdırÖ Bunun için Türk tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz. İcrayı, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Milliyetçi Türkiye’de demokratik milli cumhuriyet ilkesi içinde ‘başkan’, Türk milletinin yürütme organının tek başı olacaktır.” DİYOR RAHMETLİ BAŞBUĞ, AKP NİN MİLLİYETİMİZ TÜRKLÜK DİYEMEYEN ZİHNİYET GÜÇLÜ DİRAYETLİ OLAMAYAN AKP SİZİN ANLAYIŞINIZ FARKLI.

10.12.2012, 15:45