Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > “Başımız korkumuzdan değil, hüznümüzden eğik”

12.11.2012 Pts, 23:47

Reklam

Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere sunulan hizmetlerin on yıl içinde ne kadar geliştiğinden bahsetti. Türkiye’de üniversite sayısının 168’e ulaştığını, öğrenci bursunun 45 liradan neredeyse altı katına, 260 liraya çıktığını, üstelik harcı da kaldırdıklarını belirten Erdoğan, “Biz, bir şey olmak için değil, bir şeyler yapabilmek için bu mevkilerde bulunuyoruz.” dedi.

 

“Başımız korktuğumuz için eğik değil”

“Başımızın öne eğik olmasını abartılı bir şekilde baş köşelere çekenlere sesleniyorum, başımızın öne eğik olması, birilerinden çekindiğimiz, korktuğumuz için değil, o andaki hüznümüz sebebiyledir. Ama sizler, bunu ayırt edemeyecek kadar farklı atmosferin içinde ve buradan bile bir şeyler beklemenin gayreti içerisindesiniz. Bizim milletimiz, kimin başı öne eğik olduğu zaman ne anlatmak istediğini çok iyi bilir. ”

 

 

“Onların gönül dünyaları kapalı…”

Erdoğan, bazılarının, ‘Biz baskı yaptık, harcı öyle kaldırdılar’ dediklerini hatırlatıp, onların gözlerinin görmediğini, kulaklarının duymadığını, ağızlarının hakkı söylemediğini ifade etti. Erdoğan, ‘Onların’ altı sıfırı atarken de karşı çıktıklarını ama sonradan enflasyonun tek rakamlara indiğini görmediklerini belirtti.

 

 

“Biz millete ulaşmak için dağları deldik”

Kendi adının üniversiteye verilmesinden ve kendisine fahri doktora ünvanı verilmesinden dolayı teşekkür eden Başbakan Erdoğan, “Ortaya eser koyanların isimleri yaşar. Bugün görüyorsunuz, okullara isimleri konanların isimleri tabelalardan bir bir siliniyor. Çünkü isimleri millet yaşatır. Bundan 10 sene önce nasıldı Karadeniz, yolları tek şeritti. Ama şimdi 12 tane tüneli biz dağları delerek yaptık. Çünkü biz milletimize Ferhat’ın Şirin’e baktığı gibi bakıyoruz. Biz, millete ulaşmak için dağları deldik. Eskiden çocuklar 12-13 yaşlarında okumak için gurbete gidiyorlardı.Bugün, bu üniversite, o çocukların, anne ve babaların sabırlarının, sarsılmaz inançlarının eseridir.” ifadelerini kullandı.

 

 

“Türkiye’de 155 ülkeden öğrenci okuyor”

Eskiden Rize’nin köylerine ulaşılamazken, şimdi dünyanın bir çok yerinde, Türkiye’de okumak isteyen öğrencilere ulaştıklarını belirten Erdoğan, “Türkiye artık başta Gürcistan olmak üzere dünya ülkelerinden öğrencileri bağrına basıyor. 155 ülkeden öğrenci Türkiye’de öğrenim görüyor.” dedi.

 

 

Kredi notu kuruluşları haksızlık yapıyor

Türkiye’nin ekonomik durumunu da değerlendiren Erdoğan, kredi notu kuruluşlarını isim vermeden eleştirdi. Erdoğan, “Artık 9 ay vade ile kredi bulamayan Türkiye yok. Kredi notu kuruluşlarına söyledim: Siyasi davranıyorsunuz. Borç batağında yatan ülkeler yükselirken, bizi durağana alıyorsunuz.Şimdi o kredi kuruluşu mahkemeye düştü, 30 milyar dolar tazminata mahkum edildi. Çünkü hak etmeyenin notunu yükseltip dünyayı aldattılar.” dedi.

 

 

“İmam hatip öğrencilerine öcü muamelesi yapıldı da ne oldu?”

İmam hatip öğrencilerinin dışlandığını da hatırlatan Erdoğan, “Bu ülkede imam hatip öğrencilerine öcü muamelesi yapıldı. Soruyorum onlardan rahatsız olanlara, ne oldu? Şimdi o imam hatip mezunları Türkiye’yi yeniden inşa ediyor. Biz bu ülkenin gençlerini, çocuklarını çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

2023 hedefinden bahsetmeyi unutmayan Erdoğan, “21. yüzyıl Türkiye yüzyılı olacaktır. 2023 hedeflerini tutturacağız. Bizden sonraki nesiller de 2071 hedeflerine sımsıkı tutunacak, o hedefleri gerçekleştirecek.” dedi.

Erdoğan, konuşmasına tekrar teşekkür ederek son verdi. Ayrıca bu okulda hizmet eden hocalardan Rize’yi hemen bırakmamalarını istedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.