Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Başkan Çalık; Türkiye emir alan ülke oldu

03.04.2013 Çar, 12:19

Reklam

Saadet Partisi (SP) Erzurum İl Başkanı Faik Çalık, ülke gündemin çok hızlı değiştirildiğini belirterek, “BM tarafından talep edilen ve TBMM’den geçen terör finansmanın engellenmesine dair kanunun gelecekte İslam ülkeleri ve İslami çalışma yapan kurum, kuruluş ve teşkilatlar arasındaki yardımlaşmalara darbe vuracak mahiyette bir kanundur.” dedi.
Çalık, Türkiye’nin emir alan ve denetlenen bir ülke halene geldiğini ileri sürerek, “Bugün ülkemizde; Ekonomi’nin; İMF’nin denetim ve ayarları; İç ve dış siyasi kararlarda AB’nin istek ve ilerleme raporları. Dış politika ve diplomaside, ABD ve arka planda İsrail’in hedefleri doğrultusunda kararlar alınıp çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Türkiye ve dünyadaki son gelişmeler, ülkemizde çıkartılan son kanunlar ve kararlar, bu problemin daha keskin, hızlı ve şiddetli bir şekilde devam ettiğini göstermektedir. BM’nin ve ABD’nin istekleri doğrultusunda terör ve terörle ilgili bazı kavramların tanımı ve kapsamları değiştirildi.” dedi.
ABD, İsrail ve bazı Avrupa ülkelerinin terörist dediğine Türkiye’nin de diyeceğini iddia eden Çalık, “Bu kanuna göre; BM’nin, ABD’nin, İsrail’in ve bazı Avrupa ülkelerinin terörist saydığını Türkiye’de mecburen terörist sayacak. Türkiye’nin terörist saydığını ise onlar terörist saymayabilecek. Terörist sayılan kişi veya örgütlere yardım eden şahıs veya STK’nın mal varlığına el konulacak veya mal varlığı dondurulacak. Mal varlığının dondurulması konusunda mahkeme kararı aranmayacak. Yani hukuk yok. Başka ülkeler bazı kişi ve örgütlerin, terör listesine alınmasını Türkiye’den isteyebilecek” diye konuştu.
Çalık, “Başkalarının özellikle AB, ABD ve İsrail’in istekleri doğrultusunda ahlaki, hatta dini değerlere yön vermek, egemenlik kimindir ? sorusunu gündeme getirmiyor mu? diye sorarak Libya, patriyot, Suriye konusunda kararları kim veriyor? bizim vermediğimiz Başbakanın ve Hükümetin çelişkili açıklamalarından ortaya çıkıyor” dedi.
Çalık, “Şu anda ABD temsilciler meclisinde 87 senatör Türkiye’den Filistin’e yardım eden STK’nın terör örgütü listesine alınması için çalışma başlatmışlardır.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.