Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Başkan Fadıloğlu’ndan Zehirlenme Uyarısı

21.11.2015 Cts, 18:00

Başkan Fadıloğlu’ndan Zehirlenme Uyarısı

Reklam

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, kış aylarında meydana gelen soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı vatandaşı uyardı.

Doğalgaz ve soba zehirlenmelerinden her yıl yüzlerce insanın zarar gördüğünü anımsatan Başkan Fadıloğlu, ısınma amaçlı kullanılan KOMBİ ve sobalardan sızan gazların hayati tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Fadıloğlu, kış aylarında KOMBİ ve sobadan sızan gazların neden olduğu zehirlenmelerle sık sık karşılaşıldığını hatırlattı. Bilinçsiz soba ve KOMBİ kullanımının ölüm sayısının artmasında en önemli etken olduğunu kaydeden Başkan Rıdvan Fadıloğlu, alınacak basit önlemlerle KOMBİ ve sobadan çıkan gazların neden olduğu ölümlerin minimuma indirilebileceğini söyledi. Fadıloğlu, “Odanın havalandırması uygun, bacanız açık olsa da kesinlikle rüzgarlı havalarda sobanızı yakmayın. Şofbeninizi kullanmayın. Bacalı KOMBİ veya şofben ile aspiratör aynı bacada olmamalıdır. Baca içine baca boruları kanalı kapatacak veya borunun ağzı kapanacak şekilde girmemelidir. Havalandırma menfezlerini toz, soğuk giriyor diye kapatmayın. Karbonmonoksit detektörleriniz her zaman çalışır vaziyette olsun. Sobanın yandığı odada üşüyor olsanız bile uyumayın. Soba borularını en kısa mesafeden bacaya bağlayın. Eskimiş, yamulmuş, kırılmış baca borularını kullanmayınız. Borunun baca girişinden itibaren baca yüksekliği en az 4 metre olmalıdır. Bacalar açık bile olsa, bacaların periyodik olarak düzenli temizliğini yaptırın. Boruların birleşme yerlerine alüminyum folyo yapıştırıcı bantlarla kaplayın” uyarılarında bulundu.

İnsan sağlığını her şeyin üstün tuttuklarını belirten Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da halk arasında ‘soba zehirlenmesi’ olarak nitelendirilen karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı gaz dedektörü dağıtıyor. Sessiz ölüm olarak da bilinen karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek istiyoruz. Şehitkamil Belediyesi, bünyesinde bulunan 35 aile merkezinde gaz dedektörünü ücretsiz dağıtımının devam ettiği” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.