Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber > Başkana rekor ceza

23.01.2013 Çar, 7:50

Başkana rekor ceza

Reklam

Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan İspir ilçesi eski Maden Köprübaşı Belediye Başkanı ile belediye çalışanlarına rekor hapis cezası verildi.

 
Erzurum’un İspir İlçesi eski Maden Köprübaşı Belediye Başkanı Mustafa Aslan, Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya ile birlikte 2008 yılında belediye çalışanlarının aralarında bulunduğu ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘resmi evrakta sahtecilik’, ‘memuriyet görevini kötüye kullanmak’ suçlarından tutuksuz yargılandıkları Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesinde Başkan Mustafa Aslan’ı 23 yıl 27 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya 8 yıl, Belediye Belediye Fen Memuru olarak görev yapan Yakup Aslan’ı 14 yıl 18 ay, Tahakkuk Memuru Nafiz Pehlivan’ı 24 yıl 27 ay, Zabıta Memuru Üzeyir Kılıç’ı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

 
Dava dosyasının Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan mütalaasında, “Dosyanın kapsamlı bulunuşu çok sayıda sanığın aynı suçları birlikte işleme iradesi altında bir örgüt yapılanması içercesine birleştiklerinin iddia edilişi evrakta konu farklı usullere tabi çok sayıda ihale oluşu nazara alındığında genel olarak konu ile ilgili açıklamalarda bulunulması zorunlu kılmıştır. Bu nedenle kamu gücünün her ne sebeple olursa olsun şahsi menfaatler için kullanılması şeklinde gelişen yolsuzluk, toplumsal ilerleme önünde büyük bir kambur olarak karşımıza çıkmaktadır. Arkasına aldığı değişen dünya düzeni gelişen teknoloji kompleks yapılanmayı içerisinde barındıran bu kavram, yozlaşma ile birlikte toplumun gelecek neslin, şevk, irade ve itimat duygusunu ağır bir şekilde zadeler. Haklı ve haksızı en hızlı bir şekilde bir birinden ayırt etmek, haklıya hakkını teslim etmek, suç isnadı altında bulunan sanıklar hakkında ise kanunlar çerçevesinde öngörülen yaptırımları bağımsız yargılama makamımızdan talep etmektedir. Bir ihalede istekler ne kadar fazla ise yarışma ve rekabet ortamı soyut olarak elde edilmiş denebilir. Bu süreçte terazinin isteklilerden biri diğerleri aleyhine bozulması veya buna teşebbüs edilmesi ekonominin temel felsefesine açıkça aykırılık taşır” ifadelerine yer verdi.

 

46,63 METREKÜP BETONU, ‘68 METREKÜPE’ ÇIKARDILAR
İddianamede, “Maden Köprü Belediye Başkanlığı’nda 2008 yılında meydana gelen ‘ihaleye fesat karıştırma’ ,’resmi evrakta sahtecilik’ suçu kapsamında sanık Muammer Cüce’ye doğrudan temin usulü ile Belediye’nin 11.08.2008 ihale onay belgesi ile bent yapımı için karar alınmış ve bin 700 TL yaklaşık maliyeti olan bu yapım işi Cüce’ye verilmiştir. Belirtilen iş yapıldıktan sonra, 15.12.2008 tarihi ödeme emri düzenlenerek bedelin Muammer Cüce’ye ödendiği, yapılan soruşturmada işin (68 metreküp olmadığı) 46,63 metreküp olduğu tespit edilmiş sanık Cüce’ye 68 metreküp üzerinden ödeme yapılması neticesinde (534,25 TL) fazladan usulsüz ödeme yapıldığı tespit edildiği ortaya çıkarıldı.

 

YOL YAPIMI, SİLİNDİR KİRALANMASINDAN LASTİK ALIMLARI
Tutuksuz yargılanan sanıkların Meydanlı Mahallesi yol düzenleme ve yapımı için ekskavatör, damperli kamyon ve silindir kiralanması, Belediye’ye alınan 2 bin 596,00 TL’lik değerinde alınan 11 adet lastiğin 9 adet lastiği zimmetlerine geçirdikleri ifade edildi.
İşadamı Muammer Cüce’ye ait olan Merkez Mahallesi yol düzenlemesi, istinat duvarı, yer altı su kanalı yapım işine ilişkin söz konusu 55 bin 638,34 TL’lik (55.638, 34 TL) yaklaşık maliyeti bulunan 4734 sayılı KİK’in 2-f maddesine göre pazarlık yönetimi ile yapılmış 05.12.2007 tarihli ihale komisyonu kararına göre bu yapım işinde bu maddeye göre ihale edilmesinin ‘Yasaya açık aykırı’ teşkil ettiği anlaşılmıştır” yönünde rapor verildiği, ihalelerin açık teklif usulü ile yapılmadığı belirlenmiştir. Ayrıca belirlenen raporda Belediye Fen memuru olarak görev yapan Yakup Aslan, Tahakkuk Memuru Nafiz Pehlivan ve Zabıta Memuru Üzeyir Kılıç tarafından oluşturularak yasaya aykırı davrandıkları yönünde bilirkişi raporu verildi.

 

KUSURLU BULUNAN BAŞKAN İLE EKİBİ ‘AĞIR CEZA’YA ÇARPTIRILDI
Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “bulunduğu ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘resmi evrakta sahtecilik’, ‘memuriyet görevini kötüye kullanmak’ suçlarından tutuksuz olarak yargılanan Maden Köprübaşı eski Belediye Başkanı olan Mustafa Aslan’ı Yargıtay yolu açık olmak üzere 23 yıl 27 ay, Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya’yı 8 yıl, Belediye Belediye Fen Memuru olarak görev yapan Yakup Aslan’ı 14 yıl 18 ay, Tahakkuk Memuru Nafiz Pehlivan’ı 24 yıl 27 ay, Zabıta Memuru Üzeyir Kılıç’ı 16 yıl 8 ay, işadamı Muammer Cüce’yi 13 yıl 6 ay, Üzeyir Kılıç’ı 16 yıl 8 ay, Sebahattin Çalışkan’ı ise 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

 
YARGITAY ONARSA, CEZAEVİNE GİRECEKLER
Sanık avukatı tarafından temyiz edilen dava dosyası, Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay’ın verilen cezaları onaması ile sanıklar hakkında tayin edilen cezalarla birlikte yakalama kararı çıkarılacak.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Mökkem dadaş

Hangi partiden seçilmiş acaba bu başkan !

23.01.2013, 15:02