Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Başörtülü milletvekili olabilir

02.03.2013 Cts, 1:04

Başörtülü milletvekili olabilir

Reklam

Başbakan Erdoğan, ‘kamuda başörtüsü’ ile ilgili önemli mesajlar verdi. Başörtülülerin belediye başkanı ve vekil olmasına engel bulunmadığını söyleyen Erdoğan, ‘Anayasada yasak yok, mevzuatta ise düzenleme yapılabilir” dedi.

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Medeniyetler İttifakı Forumu’na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, dönüş yolunda gazetecilere kamuda başörtüsü, çözüm süreci, Suriye’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Başörtüsünün kamusal alanda serbest olması için bir düzenleme, bir girişiminiz olacak mı?

Şu an Ziraat Bankası’nda, THY’de çalışabiliyorlar. Onlara bir heyecan verdik.

 

 

Başörtülülerin Anayasa düzenlemesi ile kalıcı olarak önlerindeki engel kaldırılabilecek mi?

Her iş yerine göre değişir. Viyana’da bir şey anlattım. Her şeyin yeri zamanı var. Kutlu doğum sancılı olur. On yıl oldu biz iktidara geleli ve on yıl içerisinde 28 Şubat’tan kalma bazı yasaklar kaldırıldı. İktidarımıza kadar olan bazı mağduriyetler giderildi. Diplomalarını filan aldılar. Ancak iş noktasında sorunlar oldu. Onlar da yavaş yavaş düzelecek. Ülkemizde önleri açıldı. Özel sektörde vs. çalışmaya başladılar. Ve yapılacak bazı çalışmalarla önleri açılabildi. Burada fiili olarak somutlaştırmakta fayda var. Anayasal bir değişikliği gerektireceğine inanmıyorum. Oraya gelmeden hallolabilir. Burada zaman ve zemin çok önemli.

 

 

Başörtülülerin belediye başkanı olması için önlerinde bir engel var mı?

Buna mani bir durum yok.

 

 

Milletvekili adayı olabilirler mi?

Milletvekili adayı olmalarına da mani bir durum yok. Milletvekillerine de mani yok. Geçmişte bazı spekülatif hareketlerden dolayı sıkıntı oldu. Ecevit’in, Merve Hanım’a (Kavakçı) başörtüsünden dolayı yaptığı yasal mıydı? Yasal değildi. Yasal olmayan bir çağrıyla yasak haline getirdiler. Yasal olmayan durumdan fiili durum meydana getirdiler. Merve Hanım’ın başına o yüzden böyle şeyler geldi. Yasak anayasayla gelmemiş. Anayasamızda başörtüsünü yasaklayan bir düzenleme yok. Anayasayla gelmeyen yasak anayasayla korunmaz. O zaman başka sıkıntılar çıkar. Yanılmıyorsam 82’de bir yönetmelik var. O yönetmelikle böyle bir atıfta bulunuyorlar. Dolayısıyla dediğim şekilde bir düzenleme yaparak bu mesele aşılabilir. Mevzuatla ilgili bir düzenleme yapılabilir.

 

 

BİR RAHATLAMA OLACAK

Danıştay’ın son kararı emsal olarak sorunun aşılması için yeterli değil mi?

Danıştay bunları aşmış durumda. Avukatlarla ilgili bir süreç de başladı. Ancak henüz gerekçeleriyle açıklanmadı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.