Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Başörtülü milletvekili olmaması saçmalık

21.04.2013 Paz, 0:30

Reklam

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, artık sıranın başörtülü milletvekili seçilme hakkına geldiğini vurgulayarak, “Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede başörtülüye seçilme hakkı tanımamak en büyük eşitsizliktir’ dedi.

 

Bağış, aksam.com.tr’ye yaptığı özel açıklamada, ne başörtüsünün ne de başı açık olmanın siyasete girmede ölçüt olmaması gerektiğini belirterek, “Kimse kimsenin yaşam tarzına da müdahale etmemeli, herkes dilediği gibi yaşayabilmelidir. Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmama neden olan sözü tekrarlıyorum. Millet ne ise vekili de o olabilmelidir. Başörtüsü kadar mini etek giyebilme özgürlüğünü de savunuyorum” mesajını verdi.

 

 

ONANÇ’A AÇIK ÇAĞRI

Bağış, CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gülseren Onanç’a herkesin destek vermesi gerektiğini de belirterek, “Gülseren Onanç’ı savunuyorum, çünkü çözümden yana, terör belasını defetmekten yana, kardeşlikten yana tavır sergiledi” diye konuştu. CHP’deki gelişmelerin ibret verici olduğunu öne süren Bağış, şöyle devam etti:

 

 

“Gülseren Onanç’ın istifa etmek zorunda kalması manidardır, üzüntü vericidir. Gülseren Hanım’ı bu süreçteki cesaretini daha güçlü bir şekilde sürdürmeye, heyecanını ve çabasını aynı vakarla devam ettirmeye çağırıyorum. Çünkü o partide maalesef faşizan fikirlerini dile getirenleri koruyan yönetim Gülseren Onanç’ı korumaktansa partideki görevinden almayı tercih etmiş, istifaya zorlamıştır. Tüm siyaset kurumunun buna tepki veremsi gerekir. Çünkü Türkiye’de barış, çözüm ve kardeşlik hepimize lazım. Artık hiçkimse ‘anaların ağlamasını’ istemiyor. CHP içindeki kadın milletvekillerini, CHP’deki kadın seçmenleri hem seslerini yükseltmeye hem de çözüm sürecini desteklemeye davet ediyorum. Kadının özgürlüğü olmadan toplumun özgürlüğünden bahsedemeyiz.”

 

 

 

BAŞÖRTÜSÜ, HAKKIN ÜZERİNE ÖRTÜLMESİN

Bağış, TBMM’de kadınların özgürlüğüne yönelik bir çok tarihi adım atıldığını da ifade ederek,“Başörtüsü artık kadınların seçme ve seçilme hakkının TBMM’de temsil edilme hakkının üzerine örtmesin” diye konuştu. Anamuhalefet CHP’nin sadece başı açık kadınların siyasete girmesinden yana olduğunu kaydeden Bağış, şöyle devam etti:

 

 

“Bu ülkede kadın haklarını savunan ve modern olduğunu iddia eden CHP diyor ki ‘Türkiye’nin yüzde 60’ını, yüzde 65’ini temsil eden kadınlar evinde otursun, kocaları Meclis’e gelsin, sadece başını açan kadınlar siyaset yapsın.’ Oysa bu kadın-erkek fırsat eşitliğine en büyük tezattır.Eğer gerçekten kadın-erkek eşitliğine inanıyorlarsa o zaman hiçbir ayrım yapmadan bütün kadınların burada temsil edilmelerini sağlamaları gerekir.Londra’da, Brüksel’de, Roma’da, Paris’te başörtülü kadın vekil var ama nüfusunun yüzde 99’u Müslüman olan ülkede olamıyor, böyle saçmalık olamaz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.