Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Bayburt’ta Engelliler Günü Kutlaması

04.12.2015 Cum, 15:01

Bayburt’ta Engelliler Günü Kutlaması

Reklam

Bayburt’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle program düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hayrettin Pala, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Programda konuşan Belediye Başkanı Mete Memiş Bayburt’ta yaşayan engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarla ilgili bir müjde vererek şunları ifade etti: “3 Aralık Engelliler Günü inşallah engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir hayatın başlangıcı olma noktasında önemli çalışmalara imza atılan önemli çalışmaların başlatıldığı gün olur. Ve bu kardeşlerimize senede bir gün değil de hepimizin bugün hafızalarımıza kazıyacağımız duygu ve düşüncelerle kalan 364 günde onların mutlu yaşaması için bizlerin katkı sunduğu günler olur diye ümit ediyorum.”

İNSANIN ŞEKLİNE DEĞİL MUHTEVASINA BAKAN BİR DİNİN VE KÜLTÜRÜN MENSUPLARIYIZ

“Biz insanın şekline değil muhtevasına bakan bir dinin ve içimizdekilerin dışımızdakilerden daha önemli sayıldığı kadim bir kültürün mensupları olarak bu kardeşlerimize acıma yerine onların güzel duygularını dikkate alarak bu kardeşlerimizle ilgilenmemiz, arkadaş olmamız onlarla dayanışma içinde olmamız gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası bizlerin neyi arzu ettiği değil de yaratanın bizler için neyi uygun gördüğünü önemsersek daha mutlu oluruz, daha huzurlu oluruz, daha mutmain oluruz.”

ŞEHRİMİZİ ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI DA DÜŞÜNEREK DİZAYN EDECEĞİZ

“Ama bütün bunlar bizi bu kardeşlerimizin her şeylerinin mükemmel olduğu düşüncesine de götürmesin. İnşallah 2016 yılı Bayburt’un üst yapı düzenlemelerini başlatılacağımız yıl olacak. Bayburt Belediye Başkanı olarak Bayburt’u düzenliyorken engelli kardeşlerimizin varlığını hissederek parklarımızı, caddelerimizi, sokaklarımızı dizayn edeceğimden hiçbir kardeşimin endişesi olmasın.

Biz her zaman engelli kardeşlerimizin genç olanlarına da, yaşlı olanlarına da her zaman saygıyla bakacağız. Bizim bu şehirde ne kadar yaşama hakkımız varsa bu kardeşlerimizin de o kadar hakkı olduğu kanaatiyle bu düzenlemelerimizi yapacağız kaldı ki hepimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamamızda bize bu çalışmalarımızda ön ayak olacaktır.”

BAYBURT BELEDİYESİ OLARAK EVDE BAKIM HİZMETLERİNE DESTEK OLACAĞIZ

“Bayburt Belediyesi olarak bugün itibariyle, iş kur vasıtasıyla kurduğumuz bir çalışma ekibiyle bakıma muhtaç olan kardeşlerimizin, yaşlılarımızın ve engelli kardeşlerimizin evlerindeki hem temizlik hizmetlerini hem de kuaförlükte dâhil olmak üzere bakım hizmetlerini gerçekleştireceğimizi ifade ediyorum. Bu çalışmayı muhtarlarımızla başlattık muhtarlarımız bu tür ihtiyaçları olan aileleri bize bildirecek. Bu anlamda gelecek günlerin başta engelli kardeşlerimiz olmak üzere hepimize daha aydınlık olmasını diliyorum.”

PROGRAM KONSER VE SİTDOWN GÖSTERİSİYLE SONA ERDİ

Programda konuşmaların ardından Gülsem Sanat Merkezi Engelliler Tiyatro Grubu sanatçısı Serkul Kan tarafından mini bir konser verilirdi. Oyuncu Ayhan Yarıcı ise, ’Tek kişilik Sitdown’ gösterisiyle salondakilere eğlenceli dakikalar yaşattı. Program sonunda Bayburt Valisi Yusuf Odabaş ve Belediye Başkanı Mete Memiş tarafından Memnune Evsen Huzurevi Yaşlılarını Koruma Derneği Başkanı Veysel Akbaş ile Gülsem Sanat Merkezi Engelliler Tiyatro Grubu oyuncularına plaket takdim edildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.