Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > BBP’den ‘Süt Bankası’ tepkisi

25.02.2013 Pts, 16:04

BBP’den  ‘Süt Bankası’  tepkisi

Reklam

Büyük Birlik Partisi Erzurum İl Başkanı Yener Gözütok, Sağlık Bakanlığı’nın hayatiyete geçirmeyi planladığı ‘Süt Bankası’ projesine tepki göstererek eleştirilerde bulundu.

 
Gözütok, yaptığı basın açıklamasında Sağlık Bakanlığı’nın uygulanan ‘Süt annelik’ anlayışını modern dünyaya uyarlamak için ‘Süt Bankası’ kurmak için harekete geçmesini eleştirdi. Süt Bankası kurulmasıyla, anne sütü yetersiz olan bebeklerin mama yerine yine doğal beslenmesi öngörülürken Gözütok, tepkisini şöyle dile getirdi:

 
“Aynı anneden süt emen çocuklar aynı anne-babadan dünyaya gelmiş gibi kardeştirler. Evlenmeleri de Kur’an ve hadislerde yer alan kesin hükümlerle haramdır. Bu nedenle süt bankası gibi bir çalışmada kimin kimden süt emdiği net bir şekilde belli olmalıdır. Buna bir zorunluluk varsa kim kimden ne emdi net olması lazım. Bu maksatla süt veren kadının Müslüman olması şartı yoktur. Yine de çocuğun annesi gibi olur ve nikâh düşmez. Eğer, bunun kaydı tutulmazsa bebek için çok önemli olan anne sütü hizmeti verilir ama bir harama kapı açılmış olur. O nedenle kaş yapayım derken göz çıkarılmış olur. Sütannelik durumunda süt emen çocuk sütanneden olan bütün çocuklarla evlilik durumu haramdır. Bu sebeple çocuk, sütannesinden olan bütün çocuklarını tanımalıdır. Bu nasıl sağlanacak, kriteriniz nedir, karışıklık durumunda ne olacak? Mahşerde hesabını kim verecek. Nasıl bir nesil yetiştirme çabası içindeyiz, anlamakta güçlük çekiyorum. Süt kardeşlerin evlenmelerinin dinimizce haram olduğunu bilmiyor mu? eski ve yeni sağlık bakanı. Yeni bakanı tanımıyoruz ama, en azından bu işi gündeme getiren eski bakanın İslami hassasiyetlerinin olduğunu biliyoruz. Böyle bir şeye nasıl izin vermiştir akıl alır gibi değil. Bir hata ile kardeşi, kardeşle evlendirmiş olursunuz, bunun vebali ve sorumluluğu büyüktür. Her fırsatta halkın istekleri doğrultusunda işler yaptığını iddia eden hükümet süt bankacılığı konusunda hangi halkın isteğini yerine getirmiştir. Hangi aklın ürünüdür, nerden referans alınmıştır. Sürekli kamuoyu yoklamaları yaparak halkın eğilimini kontrol eden zihniyet, bu tür konularda neden halka gitmez. Halka gitmek sadece oy verir mi vermez mi? ile olmuyor. Tıpkı okullardaki serbest kıyafette olduğu gibi, zamanla anlaşıldı ki halkın hiçbir kesimi istemiyor. Sonrada halk istiyor diye yalanlara sığınılmaktadır. Bu konu hassas bir konu, yapabiliriz, edebiliriz le geçiştirilemez, hata kabul etmez. Sayın bakan hassasiyetleri olanlara cüzdan veririz diyor. Hatırlatırım bu halkın yüzde 99’u Müslüman, bu olay gayri Müslim bir ülkede uygulanmıyor, yüzde 99’un hassasiyetlerini dikkate almak zorundasınız. Bu ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı diye bir kurumu var, en azından onlardan fikir ve görüş alına bilirdi, belli ki hiç sorulmamış çünkü onlarda bu olup bitene itiraz ettiler. Burada da biz yaptık oldu bitti mantığı devreye girmiştir. Sayın çiçeği burnunda yeni Sağlık Bakanını uyarıyorum yol yakınken dönün, yada bu işin alt yapısını iyi oluşturun, sonra dönülmesi güç hatalara yol açabilirsiniz. Sırada ne var Allah korusun, sperm bankacılığı mı?”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.