Anasayfa > Magazin, Öne Çıkan Haberler > Berkant hayatını kaybetti

01.10.2012 Pts, 18:27

Reklam

“Samanyolu” şarkısıyla tanınan Berkant Akgürgen, akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

31 Aralık 1938’de Ankara’da dünyaya gelen besteci, müzisyen ve oyuncu Berkant, ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdürdü. 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi’nden mezun olan Berkant, ilk kez 1957 yılında Ankara’da bir düğün salonunda “Üstün Poyrazoğlu Orkestrası” ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu “Jüpiter Kenteti” adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu’nda program yapmaya başladı. Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul’a giderek saksafon öğrendi.

 

1964’te Ankara’da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967’de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

 

SEVENLERİYLE VEDALAŞTI

Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Memorial Hastanesi’nde hayatını kaybeden Berkant’ın doktoru Kardiyolog Uzman Doktor Deniz Şener, basın mensuplarına açıklama yaptı. Sanatçının ölümüyle ilgili konuşan Şener, “Berkant maalesef tedavisi mümkün olmayan ciddi bir akciğer tümörü vardı. Tedavi gördüğü neden de buydu. Ayrıca böbrek hastasıydı. Ancak tüm bunlara rağmen direniyor, tedavisini sürdürüyordu. Son 7 gündür hastanemizde tedavi altındaydı, bilinci hiç kaybolmadı. Sevenleriyle, özelikle de eşiyle vedalaştı. Fenalaşınca hemen yoğun bakıma alındı ve akabinde de bu sabah hayatını kaybetti” dedi.

 

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Ünlü sanatçı Berkant, yaklaşık iki aydır tedavi gördüğü Memorial Şişli Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti. Hastaneden yapılan açıklamada, 11 Ağustos Cumartesi günü küçük hücreli akciğer tümörü ve vücuduna yaygın metastazlar nedeniyle, Memorial Şişli Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alınan ünlü sanatçının sağlık durumunun, Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener ve ekibi tarafından takip edildiği belirtildi. Kronik böbrek yetersizliği, kronik akciğer hastalığı ve akciğer kanserine bağlı olarak genel durumu gittikçe kötüleşen sanatçının, tüm destek tedavileri ve müdahalelere rağmen sabaha karşı yaşamını kaybettiği açıklandı. Ünlü sanatçının, Çarşamba günü son yolculuğuna uğurlanacağı ifade edildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.