Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Beyşehir Gölü Kıyısındaki Sazlıklar Kesiliyor

24.11.2015 Sal, 12:01

Beyşehir Gölü Kıyısındaki Sazlıklar Kesiliyor

Reklam

Konya’nın Beyşehir kent merkezindeki göl kıyısındaki sazlıklarda kesim çalışmaları yürütülüyor.

Beyşehir’de görüntü kirliliğine yol açtığı ve göl manzarasını kapadığı gerekçesiyle vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden alınan özel izinle, kıyı kesimde başlatılan saz kesim çalışmaları hız kazandı.

Beyşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, sahil kesimi saz ve kamışlardan arındırılıyor.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, bugüne kadar göl kıyısındaki kamışların neden kesilemediği yönünde bazı eleştiriler aldıklarını dile getirerek, “Şu kamışları niye kesemiyorsunuz’ diyorlardı. Şu an herkes görüyor. Sahil kesimimizde ekiplerimizin bu konuda yürüttüğü hummalı bir çalışma var. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki çalışanlarımız, cansiperane bir şekilde göl içerisinde bu çalışmayı sergiliyor ve kamışlardan kurtulmanın mücadelesi veriliyor. Ama insan gücü ile bu bir yere kadar olabiliyor. O yüzden, bu çalışmalarda modern teknolojiyi de kullanmak istiyoruz. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz bunun sözünü verdi, kamış kesme makinesini alıp Beyşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılacak. Bu konudaki çalışma verimliliğimiz süreçte daha da artacak” dedi.

Belediye Başkanı Özaltun, saz kesiminin belirli bir bölgeyi kapsadığını ilk etapta Vuslat Parkı ve İçerişehir Mahallesi kıyısındaki göl sularının çalışmalar çerçevesinde saz ve kamışlardan kurtarılacağını söyledi.

Ekipler, çalışmalarda balıkçı kayıklarından da istifade ediyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.