Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Binlerce engelliye erken emeklilik!

10.04.2013 Çar, 6:26

Reklam

Bugün Gazetesi  ekonomi yazarı Sadettin Orhan, Engellileri yakından ilgilendiren bir konuyu köşesine taşıdı…

 

1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK’lı olarak çalışmaya sengelliler erken emekli olabilmek veya vergi indiriminden faydalanabilmek için vergi indirim belgesi almak zorundalar.

 

Fakat vergi indirim belgesi alma süreci engelliler için biraz eziyetliydi. Önce en yakın vergi dairesine başvuruyorlar, ardından sağlık kurulu raporu alıyorlar, bu rapor Ankara’ya kurul incelemesine gidiyor ve buradan gelen cevaba göre vergi indirimine hak kazanabiliyorlardı. Ancak sağlık raporlarındaki özür oranı Ankara’da genellikle %40’ın altına düşürülüyor ve dolayısıyla vergi avantajı ve erken emeklilikten yararlanamıyorlardı.

 

 

Nihayet 30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de konuyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı ve işin Ankara aşaması kaldırıldı. Yani bundan sonra vergi dairesine başvurudan sonra alınan sağlık raporundaki oran geçerli sayılacak. Ayrıca Maliye Bakanlığı incelemesine gitmeyecek. Bu değişiklik, daha önce talebi reddedilen binlerce engellinin erken emekli olmasını sağlayacak.

 

 

Öte yandan 1 Ekim 2008 sonrasında çalışmaya başlayan engellilerin erken emekli olabilmeleri için vergi indirim belgesi aranmıyor. Onlar doğrudan SGK birimlerine başvurup, sağlık raporlarını ibraz ederek erken emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar.

 

 

Bak Ali Tezel!

Senin 500 liraya cevapladığın soruları 3 TL’ye cevaplayan EmekliMatik’le seni ne kadar zarara soktuk bilemiyorum. Fakat sosyal güvenlik bilgin emeklilik tarihi hesaplamaktan ibaret değilse, daha yiyeceğin ekmek vardır. Ayrıca köşeni, senin iş takiplerine engel olan SGK bürokratlarını itibarsızlaştırma aracı olarak kullanmaktan vazgeçmeni tavsiye ederim. Benimle ilgili düşüncelerini de genel yayın yönetmenimle değil de köşenden mertçe paylaşmanı dilerim. Çünkü ben öyle yapıyorum, iyi geliyor.

 

 

Yeniden rapor alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, 2009 yılında vergi indirim belgesi için vergi dairesine müracaat ettim. Benden sağlık raporu istendi ve %48 oranında engelli raporu aldım. Fakat raporum Ankara’ya kurula gitti ve %30’a düşürüldü. Dolayısıyla vergi indirim belgesi alamadım ve erken emeklilik hakkından da yararlanamadım. Son günlerde sağlık raporlarının artık Ankara’ya gitmeyeceğine dair haberler okudum. Bu doğru mudur? Bana ne tavsiye edersiniz? İlhan M.

 

Cevap: Değerli okurum, duyduğunuz haber doğrudur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ‘Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’te geçtiğimiz günlerde değişiklik yapıldı. Bundan sonra sağlık raporlarınız Ankara’ya gitmeden, raporda yazılı orana göre doğrudan işleme alınacak. Bu değişiklikten yararlanabilmeniz için yeniden vergi indirim belgesi talebinde bulunmanız gerekir.

 

 

Vekil öğretmenlik başlangıç sayılır

Soru: Sadettin Bey, ben 1995 yılında vekil öğretmenlik yaptım. Sekiz ay süresince Emekli Sandığı’na kesenek yattı. Emeklilik hesaplaması yapılırken bu tarihten mi hesaplanır yoksa SSK başlangıcım olan 20.10.2005 tarihi mi esas alınır? Mehmet B.

 

Cevap: Mehmet Bey, emeklilik hesabınızda vekil öğretmenlik başlangıcınız esas alınır. Buna göre 5.750 günü ve 55 yaşınızı doldurduğunuz tarihte emekli olabilirsiniz.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.