Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber, Yaşam > Böyle olur Türk’ün Nevruz’u

22.03.2013 Cum, 9:37

Reklam

Edebiyat Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Türk Dünyası Kulübü tarafından “Türk Dünyasında Nevruz Şenliği” Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezinde yapıldı.

 
Şenliğin açılış konuşmasını yapan Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilaver Düzgün, Nevruz geleneğinin Türk Dünyasında 5 Bin yıldır var olduğunu belirterek, “Ciddi bir şekilde varlık gösteren ve kendini hissettiren bölümlerimizden biri olan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü öğrencilerimizin faaliyetlerini yakından izliyoruz. Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve Türk Dünyasından farklı ülkelerden farklı öğrencileri de içinde barındıran bu kulübün büyük etkinliklerle karşımıza çıktığını görüyoruz. Türk Dünyasını, geleneklerini ve kültürünü araştıran ve bizimle paylaşan öğrencilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 
Şenlikte, Manas Destanı okunarak Halk oyunları gösterisi, atışmalar ve Türk Dünyası kıyafetlerinin tanıtıldığı bir defile yapılırken çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler de kendi dillerinde nevruzu kutladı. Gösterinin sonunda öğrencilere Özbek Pilavı ikram edildi.

 
Şenliğe öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.