Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yerel Yönetimler > Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu tutuklandı.

22.02.2013 Cum, 2:27

Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu tutuklandı.

Reklam

Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu tutuklandı.

 

15 Aralık tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından geçici süreyle görevden alınan Ahmet Berberoğlu, perşembe günü Cumhuriyet Savcısı İsmail Turgut tarafından adliyeye ifade vermeye davet edildi. Akşam saatlerine kadar süren ifade verme işleminin ardından Berberoğlu tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin ardından akşam saat 18.15 sıralarında tutuklanan Berberoğlu Bilecik M Tipi Cezaevi‘ne gönderildi.

 

 

Avukat İbrahim Keskin, yaptığı açıklamada, “Müvekkilimiz hakkında birtakım istinatlar sebebiyle önce bir idarisoruşturma başlatıldı. Soruşturmaya dayalı olarak geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtık, halen davamız sürüyor. Ayrıca müvekkilim hakkında 100 civarında konu şikayet edilmiştir. Bunlardan 12’si hakkında soruşturma açılmasına izin verilmiştir. Bu 12 konu hakkında Danıştay’a itiraz davamız vardır, davamız devam etmektedir. Esasında Danıştay’ın kararı çıkmadan Cumhuriyet Savcısının işlem yapmaması gerekirdi. Ama maalesef Bozüyük Cumhuriyet Savcılığı çok acil bir şekilde dosya hazırlayarak müvekkilimiz hakkında tutuklanması talebiyle dava açtı. Birtakım evrak ve belgeler ile müvekkilim suçlanmak suretiyle tutuklanmasına karar verilmiştir.Tutuklama kararına karşı da gerekli hukuki haklarımızı kullanacağız. Şu anda tutuklanma sebebi, soruşturmanın selametini sağlamak ve isnat edilen eylemlerin belgelerinin henüz tam olarak toplanmamış olmasına dayandırılmaktadır. Ortada çok önemli bir tutuklama sebebi yoktur. Bizim kanaatimize göre çok da adil olmayan yargılama yürütülmektedir. Ama eninde sonunda hukukun galip geleceğine olan inancımız tamdır” diye konuştu.

 

 

Tutuklanmanın 2006 yılında Bozüyükspor ile ilgili bir evrak yüzünden mi olduğu seklindeki soru üzerine Avukat Keskin, “Tutuklanma sebeplerinden birisi odur, ancak biz o belgenin sahte olduğunu, müvekkilimize ait olmadığını usulen ispatlamış durumdayız. Buna rağmen gerekli incelemenin yapılması bakımından tutuklama kararı verilmiştir” dedi.

 

 

BERBEROĞLU: “ADALET YERİNİ BULACAKTIR”

Bozüyük Sulh Ceza Mahkemesi’nde tutuklanmasına karar verilen Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, Bilecik M Tipi Cezaevine getirildi. Cezaevi girişinde konuşan Berberoğlu, adaletin yerini bulacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından, 2 ay önce geçici olarak görevden alınan Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, hakkındaki iddialar nedeniyle Bozüyük Cumhuriyet Savcısına 5 saat ifade verdi. Savcı ifadenin ardından Berberoğlu’nun tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevketti. Başkan Berberoğlu, duruşmanın ardından tutuklandı.

 

 

Bilecik Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçen Berberoğlu, akşam saat 19.30 sularında, polis tarafından Bilecik M Tipi Cezaevine getirildi.

Cezaevine girerken kısa bir açıklama yapan Berberoğlu, “Adalet yerini bulacaktır. 1 buçuk yıldır devam eden planlı bir operasyonun sonucunda buradayız. Ama er geç adalet yerini bulacaktır. Bozüyük’ü Bilecik’i, basın mensuplarını ve herkesi çok seviyorum. Adalet ve emniyet mensuplarına da duyarlı davrandıkları için teşekkür ediyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Allah yardımcınız olsun. En kısa sürede görüşmek üzere” dedi.

 

 

Berberoğlu’nun avukatı Fazlı Güner ise, iddiaların tutuklama gerektirecek iddia olmadığını, tutuksuz da yargının devam edebileceğini belirterek, yarın Bozüyük Asliye Ceza Mahkemesine itiraz edeceklerini söyledi. Güner, “Müvekkilimizin suçlu olduğunu gösterir somut deliller olmadığı halde, tutuklamaya gerek olmadığı halde tutuklandı. İç hukuk yollarını kullanacağız. Sonuç alamazsak Anayasa Mahkemesine gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gideceğiz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.