Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > BTK’da Kışa Rağmen Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor

03.12.2015 Per, 0:48

BTK’da Kışa Rağmen Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor

Reklam

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Arpaçay Şantiyesini ziyaret ederek, demiryolu hattı çalışmalarıyla ilgili şantiye yetkilisinden bilgiler aldı.

Başkonsolos Ayhan Süleymanlı, BTK Demiryolu hattının tamamlanmasıyla birlikte Kars’ın ticaret merkezi olabileceğini ve binlerce insanın demiryolu hattında istihdam edileceğini belirtti.

Kars’ın Arpaçay ilçesinde bulunan BTK şantiyesinde incelemelerde bulunan Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, Şantiye Yetkilisi Kayserşah Erdem’den slayt gösterisi eşliğinde bilgi aldı.

BTK Demiryolu hattından kışa rağmen, havanın soğuk olmasına rağmen birden fazla bölgede aynı anda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kayserşah Erdem, BTK hattında aç-kapa ve delme tünellerin büyük çoğunluğunun tamamlandığını kaydetti. Erdem, Türkiye, Gürcistan sınırında tünel çalışmalarının sürdüğünü ve önümüzdeki yıl tünel inşaatının da tamamlanacağını vurguladı.

Erdem, “BTK hattında bir takım proje değişiklikleri oldu. 76 kilometre, 79 kilometreye çıkarıldı. 8,5 kilometre delme tünel, bir de aç-kapa tünellerimiz var. 11,5 kilometresi de aç-kapa tünel, büyük çoğunluğu tamamlandı. Güzergahta çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2016 yılının sonuna kadar demiryolu hattının bitirmiş olacağız” dedi.

“ÇOK SAYIDA İŞ ADAMI KARS’A YATIRIM YAPACAK”

Btk Demiryolu hattıyla paralel Lojistik Merkez’inde tamamlanmasıyla birlikte çok sayıda işadamının Kars’a yatırım yapacağını ifade eden, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, BTK demiryolu hattının her geçen gün daha da önem kazandığını söyledi.

Başkonsolos Ayhan Süleymanlı, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı sadece Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan için değil Dünya için çok önemli bir projedir. Her yıl Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu olarak BTK şantiyesini ziyaret ediyoruz. Burada yetkili arkadaşlarımızdan çalışmalar hakkında bilgiler alıyoruz. BTK hattında çalışmalar devam ediyor. Bize verilen bilgilere göre özellikle aç-kapa ve delme tüneller neredeyse tamamlanmış. Bu projenin en büyük faydası Kars’a olacak. Buradan binlerce kişiye iş imkanı sağlanacak. Lojistik Merkez’inde tamamlanmasıyla yatırımlarda Kars’a gelecek” diye konuştu.

Bir süre şantiye yetkilisi Kayserşah Erdem ile sohbet eden Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, BTK şantiyesinden ayrılarak Mezre Köyü altında yapımı tamamlanan aç-kapa tünelleri gezdi.

“BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI”

BTK demiryolu hattı Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan’ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye’nin Kars şehrine ulaşacak. Söz konusu proje hayata geçirildiğinde Avrupa’dan Çin’e demir yoluyla kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecek. Böylece Avrupa ile Orta Asya arasındaki yük taşımalarının tamamının demir yoluna kaydırılması planlanıyor. BTK hizmete girdiğinde, orta vadede yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. 2034 yılına gelindiğinde ise 16 milyon 500 bin ton yük ile 1 milyon 500 bin yolcu taşınması amaçlanıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.