Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Bu grip ilacına dikkat!

06.03.2013 Çar, 10:52

Bu grip ilacına dikkat!

Reklam

Sağlık Bakanlığı, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ‘Theraflu Forte Tablet’ isimli ilacın ‘K0984′ serisi için kullanılamaz anlamına gelen 2′nci sınıf B düzeyine çekme kararı aldı.

 

Üretici ilaç firması tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu ilacın K0984 serisi için ‘kapalı blister içerisindeki tablet üzerinde nokta şeklinde bir siyahlık’ tesbit edilmesi nedeniyle 2. Sınıf B düzeyine çekme kararı verdiğini bildirdi. Açıklamada eczanelerin ve ilaç depolarıyla diğer sağlık kuruluşlarının, İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) satılamaz konumunda olan K0984 Serisindeki Theraflu Fort Tablet adlı ilacı ilgili ilaç firmasına en kısa sürede iade etmeleri istendi. K0984 serisi için geri çekme işlemi yapılan Theraflu Forte Tablet adlı ilaç, grip ve soğuk algınlığına bağlı ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılıyor.

 

 

2. SINIF B DÜZEYİNDE GERİ ÇEKME NEDİR?
Farmasötik ve tıbbi müstahzar, madde, malzeme, terkipler ile bitkisel preparatların geri çekilmesi ve toplatılması hakkında yönetmeliğe göre ikinci sınıf geri çekmeler, geçici, tedavi edilebilir, sağlık sorunlarının çıktığı, bunun muhtemel olduğu durumlarda yapılırken, genelde B düzeyinde, yani perakendeci seviyesinde (eczane, hastane eczaneleri, kurumlar v.s) yapılır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.