Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Bu şehrin beyhuzur halleri!

29.01.2013 Sal, 20:18

Bu şehrin beyhuzur halleri!

Reklam

Çok seyahat eden biri değilim. Ama yıl içerisinde şu veya bu şekilde bazı illere gittiğimiz oluyor. Meraklı tiplerden olsak gerek, elbette ki bazı gözlemlerimiz de oluyor. Bu gözlemlerimiz genelde Erzurum ile mukayeseye meyilli gözlemler. Mesela sinyalizasyon sistemleri. Sanıyorum hiç bir ilde herhangi bir kavşakta kırmızı ışık Erzurum’da yanan kımızı ışıktan fazla yanmıyor desem acaba çok mu büyük bir iddiada bulunmuş olurum. Herhalde sinyalizasyonu ayarlayanlara kırmızı çok yakışıyor. Adam en basit kavşakta bile kırmızı ışığın 1 dakika yanmasına hükmetmiş! 1 dakika normalde kısa bir süre görünüyor. Ama yoğun olmayan kavşaklarda 1 dakikalık kırmızı ışık, anlamsız, gereksiz, fuzuli. Yeşil ışık dersen zaten ”lütfen” halinde! ”Beş dakkada Beşiktaş” misali göz açıp kapayıncaya kadar ışıklar yeşilden yeniden kımızı pozisyonuna geçiyor. Elbette ki ışıkların süreleri araç ve insan yoğunluğuna göre yapılıyor. Ama Erzurum’da çoğu kavşak, Allah’a emanet vaziyette. Kırmızı ışığın uzun süresi beni beyhuzur eden hallerin başında geliyor.

 

 

***

Yenişehir’e, Şükrüpaşa’ya, Mahallebaşı’na şehir içi ulaşımı hem tıkır tıkır ve hem de vızır vızır. Bakıyorum da problem pek yok. Ama Dadaşkent tıngır mıngır. B2, B3 ve B6 gibi hatlar olmasına rağmen bilhassa sabah ve akşam saatlerinde izdiham tavan yapmış vaziyette. Belediye’nin getirdiği otobüsler Halk Eğitim’in bahçesinde süs gibi bekletile dursun, hele bir Erzurum Lisesi önünde Dadaşkent’e giden otobüsü bekleyen olun, sadece beyhuzur değil, beyhuzurun paşası olursun!

 

 

***

Zaman zaman yolumuz Taşmağazalar’a düşüyor. Eş, dost sohbetlerinde söz dönüp dolaşıyor, buradaki Büyükşehir’in düzenlemesine geliyor. Genelde düzenlemeden yakınılıyor. Düzenleme yüzünden işlerin düştüğünden, milletin ayağının Taşmağazaları’ndan kesildiğinden dem vuruluyor. Ama. Aması var işte! Onca adam düzenlemeden yakınırken, Büyükşehir Başkanına düzenlemeden memnun olunduğu bizi beyhuzur ediyor!

 

 

***

Saymakla bitmeyen şehrin beyhuzur hallerinden biri de hanımına buket çiçek ile giden kocasına kadının ” Ambu çiçeği niye aldın. Bir çilo elma alıp celeydin, soyar yerdik” demesidir!

 

 

***

Beyhuzur eden hallere ara ara devam edeceğiz!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.