Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Türkiye > ‘Bulunamayan’ kanser ilacı haftaya Türkiye’de

24.03.2013 Paz, 1:45

Reklam

Kanser tedavisinde kullanılan ve eylül ayından bu yana piyasada bulunamayan, ‘dacarbazin’ etken maddeli ilaçtan bin 600 kutu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yürüttüğü görüşmeler sonucu haftaya Türkiye’ye olacak.

 

Cihaz Kurumu İlaç Tedarik ve Tanıtım Daire Başkanı Ali Alkan, eylül ayından bu yana söz konusu ilacın temini konusunda sorun yaşandığını, bunun da üretici firmanın talep ettiği fiyatı alamadığı için ürünü çekmesinden kaynaklandığını belirtti.

 

 

İlacın temini konusunda birçok ülkede benzer sıkıntıların görüldüğünü anlatan Alkan, yüksek miktardaki ilaç taleplerinde sorun yaşandığını ancak yurt dışındaki bazı eczanelerden ilacın tek tek bulunabildiğini söyledi.

 

 

Mayıstan itibaren üretimdeki sıkıntı kalkacak

‘Dacarbazin’ etken maddeli ilacın, yurt dışı ilaç listesinde bulunduğunu ve Türkiye’ye Türk Eczacıları Birliği (TEB) aracılığıyla getirildiğini ifade eden Alkan, vatandaşın mağdur olmaması için Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olarak da devreye girdiklerini söyledi.

 

 

İlacın en kısa sürede hastalara ulaştırılabilmesi için üretici firmayla iletişime geçtiklerini belirten Alkan, ‘Fiyat ne olursa olsun vatandaşımızın mağdur olmasını istemediğimizi, hemen ilacın temin edilmesi gerektiğini söyledik. Görüşmeler neticesinde toplamda bin 600 kutunun haftaya Türkiye’ye geleceği bilgisini verebiliriz’ dedi.

Üretici firmadan Türkiye’nin tüm ihtiyacı kadar talepte bulunulduğunu vurgulayan Alkan, ‘Firma, mayıs ayından itibaren üretimdeki sıkıntının da ortadan kalkacağını ifade etti’ diye konuştu.

 

 

TEB’in stoklarında 50 kutu ilaç bulunuyor

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay da hasta ve hasta yakınlarının mağdur olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

 

 

Söz konusu ilaçtan ellerinde az sayıda bulunduğunu belirten Kızılay, şu bilgileri verdi:

‘İlacın eczanelerde bulunamadığı bilgisi doğrudur. Ancak ilaç birliğimiz bünyesinde bulunan Yurt Dışından İthal İlaç Temin Birimimiz stoklarında şu anda mevcuttur. ABD’den ithal ettiğimiz ilacın, 100ve ve 200 miligram olmak üzere iki ayrı dozu bulunmaktadır. Hastalarımız karaborsacılardan değil birliğimizin Ankara ve İstanbul bürolarından ilacı ücreti karşılığında temin edebilirler. Stoklarında bugün itibariyle 50 kutu ilacımız mevcut.’

 

 

‘Dacarbazin’ etken maddeli ilacın, SGK’nın geri ödeme listesinde yer almadığını, hastanın ilacın ücretini kendisinin ödediğini ifade eden Kızılay, geri ödeme için başvurunun yapıldığını ancak henüz kararın çıkmadığını söyledi. Kızılay, ‘SGK ile yapılan son görüşmede, önümüzdeki hafta ilacın Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) geri ödemeye alınacağı yönünde bir bilgi verildi’ diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.