Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Burhan Apaydın hayatını kaybetti

20.04.2013 Cts, 12:58

Reklam

Eski başbakanlardan merhum Adnan Menderes’in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın (89) hayatını kaybetti.

 

Burhan Apaydın’ın eşi Beyhan Apaydın, eşinin Kadıköy’deki evinde sabaha karşı hayatını kaybettiğini söyledi.

Eşinin dün akşam gayet iyi ve neşeli olduğunu belirten Apaydın, “Hatta akşam yemeğinden sonra dışarı çıkmak istedi. Bir gün önce Parlamento dergisine ve TBMM Başkanlığına 27 Mayıs dönemiyle ilgili yazılar yazmıştı. Dün akşam da yazılarını son kez kontrol etti. Yattıktan sonra saat 02.30’da uyandı ve su istedi. Su verdikten sonra tekrar uyudu. Saat 03.00’da ses duydum ve kendisine seslendim, ancak tepki vermedi” diye konuştu.

 

 

 

Apaydın, durumu bildirmesi üzerine eve gelen sağlık ekiplerinin, yaptıkları incelemede eşinin öldüğünü belirlediğini kaydetti.

 

 

 

BURHAN APAYDIN KİMDİR?

1948 yılında avukatlığa başladı. Ahmet Emin Yalman, Hüseyin Emir Erkilet gibi isimleri savundu. Adnan Menderes’in teklifine rağmen milletvekilliğini kabul etmedi. 27 Mayıs Darbesi’nden sonra, İstanbul Barosu yönetim kurulu yasaklamasına rağmen Adnan Menderes’in avukatı oldu.

 

 

 

Yassıada duruşmalarında kardeşi Orhan Apaydın ile birlikte savunma avukatlığı yaptı. Silahların gölgesinde yapılan yargılamada Adnan Menderes için “Yere düşmekle sakıt olmaz cevher kadrü kıymetten” dediği için tutuklandı. Kısa bir süre sonra serbest kaldı. Ancak yine Menderes’in savunmasını yaparken Cemal Gürsel’in Menderes’in Bayar’ın yerine Cumhurbaşkanı olmasını öneren ancak değiştirilen mektubunun aslının okunmasında ısrar ettiği için tekrar tutuklandı.

1961’de Adalet partisinden XII. dönem Ankara milletvekili seçildi. 1962 yılında Adalet Partisi’nden ihrac edildi ve Yeni Türkiye Partisi’ne katıldı. 1963 seçimlerinde Yeni Türkiye Partisi’nin İstanbul Belediye Başkan adayı oldu. 1965 yılında politikayı bırakarak avukatlığa geri döndü. Gazetecilerden tiyatroculara kadar hemen her ifade özgürlüğü davasında, yasaklanan ya da soruşturulan fikirlerde savunma tarafında yer aldı.

 

 

 

MUMCU’DAN KILIÇ’A

Önemli ceza davalarında yaptığı sıradışı savunmalarla kamuoyunda tanındı. Uğur Mumcu’dan Dündar Kılıç’a, Aysel Toprak’tan, Abdullah Baştürk’e kadar pek çok kişinin avukatlığını üstlendi. Usul hukukunun ayrıntılarına hakim oluşu, savunma hakkı konusunda ısrarcı ve taviz vermez tutum, gerektiğinde çekinmeden ve defalarca reddi hakim hakkını kullanmasıyla dikkat çekti. Hemen her davasında savunma hakkının kutsallığını, ifade özgürlüğünü öne çıkardı.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

alperen

avukatım olmasına rağmen egosuna ve sinirine yenik düşerek hayatımı mahf eden burhan apaydına hakkımı ve paramı helel ETMİYORUMMMM.

20.04.2013, 13:50