Anasayfa > 3. Sayfa Haberi Alt, Asayiş > Çanakkale’de 3 Ayda 52 Bin 848 Göçmen Yakalandı

04.12.2015 Cum, 16:00

Çanakkale’de 3 Ayda 52 Bin 848 Göçmen Yakalandı

Reklam

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Timleri ile Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı Özel Harekat Taburu’nun Yunanistan’ın Midilli Adası’na kaçak geçişleri önlemek için hazırladığı eylem planının sonuçlarını açıkladı. Vali Erkal, son 3 ayda 52 bin 848 göçmen ile 759 organizatör yakalandığını bildirdi.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Ayvacık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na yasa dışı yollarla geçmek isteyen mültecilere yönelik operasyonlar hakkında bilgiler aktardı. Vali Erkal, Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törenle operasyonu gerçekleştiren özel birlikleri ve jandarma ekiplerini tebrik eden Erkal, Çanakkale bölgesinin 1 hafta içerisinde göçmen felaketinden temizlendiğini söyledi. Erkal, “İlimizde yaşanan göç olayı ile ilgili olarak son bir yıldır, büyük sıkıntılar yaşamaktaydık. Ve mevcut jandarma birlikleri ile onların hepsine ulaşmak, onları engellemek, gerekli tedbirleri almak, adli işlemleri uygulamak konusunda yetersiz kalıyorduk. Ancak bölge komutanlığından yaptığımız talep üzerine, sizin gibi profesyonel birlikler sayesinde gelip bölgemizi bir hafta içerisinden bu göçmen felaketinden temizlemiş oldunuz. Hepinize teşekkür ederim” dedi.

ÖZEL JANDARMA HAREKAT ASAYİŞ TİMLERİ BÖLGEDE İLK KEZ KULLANILDI

Çanakkale’nin Midilli Adası’na en yakın mesafe olduğu için en çok tercih edilen bölge olduğunu aktaran Vali Erkal, “Çanakkale Midilli Adası’na yaklaşık 5.5 mil yakınlıkta. Botla 10-15 dakika mesafede ulaşılabilecek bir mesafede. Onun için tüm göçmenlerin rahatlıkla geçebileceği bölge olması dolayısıyla burayı tercih edip, buradan gitmeye gayret ediyorlar. Ben, tüm arkadaşlarımıza bu konuyla ilgili direktif vermiştim. Bütün jandarma ve emniyet birimlerimiz ön çalışmalar yaptılar. Biz özel harekat asayiş timlerini, uzman erbaş ve uzman jandarma seviyesinde ilk defa bölgemizde kullanmış olduk” diye konuştu.

3 AYDA 52 BİN 848 GÖÇMEN YAKALANDI

Çanakkale bölgesinde yapılan çalışmaların devam edeceğini belirten Vali Hamza Erkal, “Biz son 3-4 ay içinde genel olarak Çanakkale kırsalında, jandarma bölgesinde 1038 göçmen kaçakçısı olayında 48 bin 622 göçmen ile ilgili işlem yapmışsız. Bunların bir kısmı geri gönderme merkezine götürülmüş. Suriyeliler ile ilgili biliyorsunuz özel statü var. Bu statü gereği belgelendirip ülkenin iç kısmına gönderiyoruz. Yakalanan yabancılarından 28 bin 754’u Suriyeli, 16 bin 500’u Afganistan, bin 210 Myanmar, 821’i Iraklı, 568 Pakistanlı, 191’i Eritre, 211 İran, 76 Filistin, 41 Somali, 27 Gürcistan, 25 Lubnan, 20 Kongo, 16 Mali, 10 Bangladeş, diğerleri ise diğer ülkeler ve uyruğu tespit edilmeyenler. Toplam 48 bin 622 sadece jandarma bölgesinden. Ayrıca emniyet bölgesinde de yaptığımız faaliyetler çerçevesinde 4 bin 226 kişi ile ilgili de işlem yapılmış. Toplam 52 bin 848 göçmen ile son 3 ay içerisinde deport işlemi veya geri gönderme işlemi uygulamışız” diye konuştu.

759 ORGANİZATÖR YAKALANDI

Son olarak çok sayıda organizatörün de yakalandığını sözlerine ekleyen Erkal, “Bu göçmen kaçakçılığı ile ilgili sürdürdüğümüz eylem planı içerisinde 521 organizatör yakalanmış. Bunlar jandarma bölgesinde. 238 kişi de emniyet bölgesinde olmak üzere 759 organizatör ile ilgili yakalama işlemi yapılmış. Bunlardan 300 organizatör tutuklanmıştır. Bu faaliyetler çerçevesinde 21 tabanca, 127 adet tabanca fişeği, 8 av tüfeği, 92 av tüfeği fişeği, 131 bot, 137 tane bot motoru ve bin 92 tane can yeleği ele geçirildi” dedi.

Konuşmaların ardından jandarma ekipleri tarafından Çanakkale Valisi Hamza Erkal’a jandarma ekiplerinin olay yerinde yaptığı çalışmalarda kullanılan cihazlar hakkında bilgiler aktarıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.