Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Cengiz, 4 yılını anlattı

20.02.2013 Çar, 15:52

Cengiz, 4 yılını anlattı

Reklam

ERSİN ÖZTÜRK
ERZURUM (İHA) –

 

Erzurum merkez Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, 4 yıllık çalışmalarının değerlendirmesi yaptı.
Müceldili Konağı’nda düzenlenen basın toplantısında Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, belediye olarak ilçede kentsel dönüşüme hız verdiklerini belirtti. Dadaşkent, Gezköy ve Ilıca’da kentsel dönüşüm kapsamında yeni ve modern konutlar yaptıklarını ifade eden, “2 bin yeni konut ise yıl içerisinde yapımına başlanacak.” dedi.
2014 yılında yapılacak seçimlerde yeniden Aziziye Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Fatih Cengiz, “Hizmetlerimizin odağına her zaman insanı oturtuyoruz. İnsanları önemsiyoruz. Empati yapıyoruz.” diye konuştu.
Yapılan tüm hizmetlerde olduğu gibi kentsel dönüşümü de ‘Önce İnsan’ ilkesiyle gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Başkan Cengiz, şunları söyledi: “Uyguladığımız kentsel dönüşüm projelerinde halkımızın mağdur olmaması için azami çaba sarf ediyoruz. Kentsel dönüşümü hemşehrilerimizin desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Önce istişare ediyor, imkanları ortaya koyuyoruz, sonra hemşehrilerimizden destek istiyoruz. Gezköy ve Eski Mahalle’de bunu böyle başardık. Hemşehrilerimiz fedakarlık örneği sergiledi ve destek verdi, biz de ekip olarak iyi bir şekilde çalıştık. Sonuç olarak, kazanan ilçemiz oldu ve 4 yılda 450 bin metrekare alan kamulaştırıldı. Yapılan çalışmalarımıza ve kentsel dönüşüm uygulamalarına desteklerinden dolayı başbakanımıza, hükümetimize, eski Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’a ve Erzurum Milletvekillerimiz ile TOKİ Başkanlığı’na hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyoruz.”
Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, ilçenin çehresinin adım adım değişeceğini ifade ederek, Eski Mahalle’nin ardından Yeşil Mahalle’de de kentsel dönüşüm sürecinin başladığını ve TOKİ ile yapılan protokolle artık bu sürecin ivme kazandığını söyledi. Eski Mahalle 1. Etapta başlayan kentsel dönüşüm hamlesinde 320 konutun tamamlandığını hatırlatan Başkan Cengiz, 90 dönümlük Eski Mahalle ikinci etapta çalışmalarımız devam ederken, Yeşil Mahalle için de TOKİ’den olur alarak protokol imzaladık. Artık Eski Mahalle’nin ardından Yeşil Mahalle’de de kentsel dönüşüm süreci resmen başladı.” dedi.
Kentsel dönüşümde önceliklerinin istişare olduğunu, hak sahiplerinin mağdur edilmemesi için tüm imkanların seferber edildiğinin altını çizen Başkan Cengiz, Gezköy ile Ilıca Eski Mahalle’de olduğu gibi hak sahipleriyle istişare ederek dönüşümü gerçekleştireceklerini vurguladı. Gezköy’de 300 dönümlük alanın kamulaştırıldığını ve Ilıca Eski Mahalle’de 40 dönümlük birinci etapta 320 konutun teslim edildiğini, 90 dönümlük ikinci etapta ise yüzde 85 muvafakat alarak hak sahiplerine 15 milyon lira ödeme yaptıklarına işaret eden Başkan Cengiz, “Biz bu kamulaştırma çalışmalarını hemşehrilerimizle birlikte gerçekleştirdik. Kurduğumuz güven ve gönül köprüsü sayesinde onlardan aldığımız güç ve destekle çalışmalarımıza başladık ve dört yılda 450 bin metrekare alanı kamulaştırdık. Şimdi 81 dönüm olan Yeşil Mahalle için hemşehrilerimizle görüşmelere başlıyoruz. Hak sahiplerinin desteğiyle Ilıca’nın girişinde yakışır, örnek bir ilçe oluşturacağız. Biz TOKİ ile protokollerimizi yaptık. Hemşehrilerimiz de destek verirse Yeşil Mahalle’nin de dönüşümünü yakın bir zamanda gerçekleştirmiş olacağız. İlçemize ve Yeşil Mahalle’de yaşayan değerli hemşehrilerimize hayırlı olsun.” diye konuştu.
İlçelerindeki sokak ve cadde isimlerini kaldırmayı düşündüklerini de dile getiren Cengiz bu amaçla çalışma başlattıklarını anlattı. Dadaşkent’in modern bir yapılaşmaya sahip olması nedeniyle öncelikle buradaki sokak ve cadde isimlerini kaldırıp yerine numara koyacaklarına dikkat çeken Cengiz, “Acil durumlarda bir adrese ulaşmak gerektiğinde sokak ve cadde isimleri kafa karışıklığına neden olmakta. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için sokaklara ve caddeleri numaralandıracağız. Bu sayede adreslerin bulunması daha hızlı ve kolay olabilecek. Modern ülkelerde numara uygulaması oldukça yaygın.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.