Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Chp, Eskişehirde Ekonomi Programını Anlattı

26.10.2015 Pts, 19:24

Chp, Eskişehirde Ekonomi Programını Anlattı

Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selin Sayek Böke, vaat ettikleri çalışmaları alt kalemler şeklinde açıkça söylediklerini ifade etti.

CHP’nin ekonomi politikalarını anlatmak üzere bir otelde düzenlenen programa katılan Genel Başkan Yardımcısı Böke, gerçekçi ve dürüst siyaset yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Birbirimize çamur atarak Türkiye bu konuma geldi” dedi. CHP olarak iktidardaymış gibi açık ve şeffaf bir hükümet programını 7 Haziran’da sunduklarını ifade eden Böke, “Alt başlıklarla her kalemi söyledik. Ben hükümetten bu zamana kadar yaptıkları programların hiçbirinde bunu duymadım. Geçen hafta Başbakan erkeklere gelin bulacağını vaat etti, ama hangi kaynaktan bulacağını açıklamadı. Ya da iş kuran gençlere 100 bin lira vereceğini söyledi, ama hangi kaynaktan yapacağını açıklamadı. O yüzden dürüst siyaset yapmanın, haksız rekabetin önündeki ilk engeli kaldırmak olduğunu düşünüyorum. Bizim vaat ettiklerimiz milli gelirin yüzde 2,97’ye denk geliyor. Şimdi soruyorum size, cebinizde 100 lira var. Bu 100 liranın 3 lirası ile daha adil sevdiklerinizle rahat bir düzene geçmek istemez misiniz? Ben biliyorum herkes bana ‘3 değil 10 veririm’ diyecek. 100 liradan 2.97 lirayı vererek farklı bir düzene geçmek mi? Yoksa çamur atarak kendisini güzel gösteren bir iktidar ile devam etmek mi? Bunlar tek başına iktidar vaatleri midir? Verdiğimiz bu vaatler tek başına iktidar olunduğu zaman daha kolay yapılacak vaatlerdir” dedi.

“CHP KÜRT SORUNU İÇİN 2012 YILINDAN BU YANA ÇOK NET BİR HARİTA ORTAYA KOYDU”

CHP olarak Kürt sorununun çözümü için 2012 yılından bu yana çok net bir harita ortaya koyduklarını belirten Böke, “Bu haritada herhangi bir değişiklik yok. Bu sorun bir demokrasi sonucudur. Demokrasi sorunu olması sebebiyle de çözümünün de demokratik bir şekilde yapılması gerekmektedir. O zaman meşru aktörlerin demokrasinin en temel platformu olan parlamentoda bu işi çözmesi gerekiyor. CHP’nin bu görüşünce hiçbir değişiklik yok” dedi.

Terör sorununun meşru aktörler ve parlamentoda çözülebileceğini söyleyen Böke, sözlerine şöyle devam etti:

“Hep bir masadan bahsediliyor. Tek masanın parlamento olduğunu anımsatan bir yaklaşıma ihtiyacımız var. 550 milletvekili parlamentoda, en büyük masa orada. Bizim bu parlamento içinde temsiliyet gösteren bütün partilerin eşit temsil edildiği bir komisyonun kurulması önerimiz var. Bu komisyonun parlamento dışında sivil toplum kuruluşlarını dahil edecek ortak akıl heyeti kurulması ihtiyacı var. O ortak heyeti ile beraber Türkiye’de terörü sonlandıracak, terör örgütünün silahlarını gömmesini sağlayacak mekanizmaları kurma yükümlülüğü bu meşru aktörlerden geçiyor. Bu meşru aktörlerin o yükümlülüğü terör örgütünü nasıl o silahları gömme noktasına getireceği konusunda da önemli uluslararası deneyimler var. Biz parti olarak bu deneyimlere çalıştık. Mesele meşru aktörlerle ve parlamentoda çözülebilecek bir meseledir. Biz de bu görüşümüz dışında herhangi bir görüş ifade etmedik.”

Etkinliğe Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir milletvekilleri Cemal Okan Yüksel, Utku Çakırözer, çok sayıda iş adamı ve partili katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.